wtorek, 2 października 2012

Zmarł profesor Jacek Goszczyński

W poniedziałek, 1 października, zmarł prof. dr hab. Jacek Goszczyński, profesor w Samodzielnym Zakładzie Zoologii Leśnej i Łowiectwa na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. 
Był znaną i cenioną postacią ekologii, szczególnie w tematyce dotyczącej ssaków drapieżnych i relacji drapieżnik-ofiara był światowej klasy specjalistą. W latach 70. i 80. napisał kilka naprawdę mocnych prac, podsumowujących bardzo duży materiał i bardzo dobrze cytowanych. Szczególnie praca "CONNECTIONS BETWEEN PREDATORY BIRDS AND MAMMALS AND THEIR PREY" wydaje mi się bardzo ciekawa - jest w niej, poza analizą diety wielu gatunków ssaków i ptaków drapieżnych w oparciu o duży materiał, także analiza wielkości osobników nornika polnego (na podstawie długości siekacza) zjadanych przez różne drapieżniki. Profesor nie przestał być aktywny naukowo i jeszcze niedawno współpracował przy powstawaniu kolejnego maszynopisu - za tydzień mija termin resubmisji tej pracy po poprawkach sugerowanych przez recenzentów.
Można chyba powiedzieć, że był profesorem starej daty, w najlepszym rozumieniu tego określenia - niezwykle sumienny i dokładny, miał dużą wiedzę ale był bardzo ostrożny w wyrażaniu swojej opinii, nawet na tematy w których bezdyskusyjnie był ekspertem. W kontaktach ze studentami i młodszymi pracownikami naukowymi był bardzo życzliwy - zawsze chętnie pomagał i wspierał nas swoim doświadczeniem. Szkoda, że odszedł.

Dla mniej zorientowanych kilka najważniejszych prac z Jego dorobku:


2 komentarze:

  1. Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione 9 października 2012 roku o godz. 13 00, na Wólce Węglowej, w Domu Pogrzebowym sala A.

    OdpowiedzUsuń
  2. Michał, dziękuje za uczczenie pamięci mojego mentora i autorytetu, pozdrawiam Maciej P. Jak będziesz miał kiedyś czas dodaj prosze najnowsze tytuły publikacji Profesora. Profesor był niesamowicie uczciwym i skromnym człowiekiem a nie wiele osób go znało w Polsce i na Świecie choć wykształcił większość "drapologów" w kraju. Człowiek o wielkim sercu, mający dystans do swoich osiągnięć, uczący pokory i szacunku do innych i do wyników innych badań. Uczył nas nienaciągania wyników, niedainterpretowania ich, dbałości o szczegóły, rzetelności, etyki i radości z pracy w terenie. Był z tych profesorów, którzy nie umywaja rąk od ciężkiej pracy, uczył nas pracy w terenie, labolatorium i pracy z tekstami. Uczył nas tez jak uczyć innych co z wielkim szcunkiem do Niego starałem się przekazywać dalej. Cześć jego pamięci!!!

    OdpowiedzUsuń