środa, 3 października 2012

Wyniki konkursów NCN - kwalifikacja do II etapu

Nie wszyscy wiedzą, że od jakiegoś czasu w systemie OSF pojawiła się informacja o kwalifikowaniu wniosku do drugiego etapu oceny merytorycznej. Po wejściu w dany wniosek (zakładka "wysłane" w menu z lewej strony) jest widoczny status wniosku. Ci co przeszli mają "Zakwalifikowany do II etapu oceny merytorycznej", ci którym się nie udało pewnie coś innego i powinni mieć już dostęp do ogólnych recenzji. 
Z tego co rozumiem kwalifikacja do drugiego etapu oznacza, że na podstawie streszczenia i/lub skróconej formy wniosku skierowano grant do szczegółowej recenzji merytorycznej. Do II etapu przechodzi dwa razy więcej wniosków niż NCN może sfinansować, więc szanse na sukces w tej grupie wynoszą 0,5!


dla niecierpliwych link do OSF:
https://osf.opi.org.pl/app/adm/start.do


michał żmihorski

3 komentarze:

 1. Ciekawe:jedną z najgoręcej krytykowanych słabości NCN było to, że nie przekazuje natychmiast wyników po pierwszym etapie. Teraz wyniki zostały podane w ciągu kilku dni po posiedzeniu panelu - i nikt jakos tego nie zauwazyl. Ani jednego komentarza! Nikt nie wydał okrzyku "nareszcie coś się zmieniło na lepsze!" Trudno o bardziej dobitny przykład pokazujący jak bardzo asymetrycznie traktujemy sygnały pozytywne i negatywne...

  A przy okazji, to nie wiem czemu Michale tak deprecjonujesz znacznie pierwszego etapu konkursu, piszac że "na podstawie streszczenia i/lub skróconej formy wniosku skierowano grant do szczegółowej recenzji merytorycznej". Zawarta jest w tym twierdzeniu implikacja, że na pierwszym etapie ocena nie była szzegółowa i merytoryczna - ze ktoś przeglądnął streszczenie - i bez dokonywania oceny merytorycznej "skierował projekt". A przecież na pierwszym etapie ocenia sie dorobek wnioskodawców - z taką samą dokładnością jak to jest możliwe na etapie drugim. Ocenia się też budżet - w oparciu o jego pełny opis. Wreszcie, wartość merytoryczną planowanych badań ocenia sie na podstawie opisu skróconego, mogacego liczyc do 5 stron tekstu - co jestcałkiem dużo, zwłąszcza jełśi wziąć pod uwagę, że liczni autorzy piszą PELNE opisy krótse niż 5 stron - więc w praktyce ten tzw. opis skrócony pozwala większości autorów na przekazanie wszystkiego co chcą/potrafią przekazać czlonkom paneli.

  Ciekawi mnie też, że nie było lawiny komentarzy krytykujących niekompetencję członków paneli, ktorzy jakiegoś wniosku "na postawie streszczenia" nie skierowali do II etapu, albo co gorsze rekomendowali "karencję" dla kierownika. Czy toznaczy,że opinie/uzasadnienia byly teraz porzadniej zrobione? A może sympatykom tego bloga wyjątkowo dobrze tym razem poszło?

  P

  OdpowiedzUsuń
 2. No w którym miejscu deprecjonuję znaczenie pierwszego etapu? W moim poście nie ma ani jednego słowa, do którego można się przyczepić i określić je jako "deprecjonujące znaczenie pierwszego etapu". Naprawdę, nie rozumiem skąd takie przewrażliwienie? Czy to co napisałem nie jest prawdą? Na podstawie skróconego opisu grant idzie do szczegółowej oceny merytorycznej - przecież tak jest!

  Jest to oczywiście krok w dobrym kierunku, wychodzący na przeciw zgłaszanym postulatom, również na tym blogu. Być może powinienem to bardziej podkreślić i wywiązałaby się jakaś dyskusja, jednak pisałem tego posta na szybko, zaraz po dowiedzeniu się, że takie dane się pojawiły na stronie OSF. Nawiasem mówiąc, sam NCN mógłby to jakoś rozreklamować, bo chyba wiele osób nie wiedziało, że te informacje są już jakiś czas dostępne (a może rozreklamował, a ja przegapiłem? możliwe)

  Również mnie ciekawi, że nie było komentarzy... Może wszyscy krytykanci przeszli dalej i siedzą cicho czekając na ostateczną decyzję ;o))

  A jak ktoś nie przeszedł, to na obecnym etapie ma już jakieś recenzje??

  pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aha - właśnie wczoraj NCN wrzucił informacje o wynikach pierwszego etapu!

   Usuń