czwartek, 11 października 2012

Stypendia MNiSW przyznane!

MNiSW przyznało stypendia dla "młodych wybitnych naukowców o imponującym dorobku naukowym". W sumie stypendia otrzymało 171 osób, o wartości 4145 zł, więc nieźle! Na pierwszy rzut oka dużo fizyków z UW, a z ekologów widziałem Piotrka Zduniaka, gratulacje!!!


Linki:

komunikat

lista stypendystów

 

a przy okazji MNiSW wydało komunikat o "zatwierdzeniu Regulaminu przyznawania stypendiów dla wybitnych młodych naukowców", który można przeczytać tu

michał żmihorski

16 komentarzy:

 1. Jak widać kryterium wybitności zmienia się gwałtownie między latami. Zakładając, że jakość pretendentów jest względnie zbliżona miedzy latami to jest dla mnie zupełnie niezrozumiałym dlaczego sukces w kolejnych latach wynosił: 2010 - 85/296=29%, 2011 - 256/793=32%, 2012 - 171/811=21% (w latach wcześniejszych nie podają liczy uczestników konkursu).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę, ale skoro chodzi o kasę to dlaczego podnieśli wysokość stypendium?

   Usuń
  2. Sorki za cynizm, ale czyżbyś dostrzegał jakiś statystycznie istotny trend w sukcesie ??


   Być może "wybitność" należy rozpatrywać w bezwzględnych liczbach, niż w procencie populacji, która złożyła wnioski?

   Usuń
  3. a jakie to liczby? Czyżbyśmy mieli do czynienia z aż tak dużym spadkiem jakości kandydatów?

   Usuń
 2. "Sorki za cynizm, ale czyżbyś dostrzegał jakiś statystycznie istotny trend w sukcesie ??"

  problem jest w braku trendu, gdyby był trend to nie byłoby się do czego przyczepić - była by w tym jakaś idea

  OdpowiedzUsuń
 3. No to jeszcze raz cynicznie zapytam... możesz obliczyć trend mając dane z trzech lat??

  OdpowiedzUsuń
 4. Zawierzyłbyś wnioskom opartym na równaniu trendu dla 3 par liczb?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakub, ale z punktu widzenia czystej statystyki to nie musimy w tym przypadku sięgać po istotność trendu - mamy przecież do dyspozycji całą "populację" stypendystów (nie robimy próbkowania, więc losowość samplingu nie wpływa na trend)... I w tym kontekście anonimowy dając przykład z 1000zł i 1500zł ma chyba sporo racji? No bo przecież 21% jest mniej niż 32%...


   Usuń
  2. Michale, źle zrozumiałem jedną z wcześniejszych wypowiedzi Anonimowego (jednego z anonimowych właściwie) - mój błąd.

   Pozdr,
   JSz

   Usuń
  3. spoko, ja też bez sensu (chyba) wrzuciłem ten komentarz z istotnością... To chyba nawyk z pracy nad materiałem biologicznym i tendencja do szukania przedziału ufności nawet tam gdzie mamy twarde dane pozbawione błędu.

   Usuń
  4. Prezentujemy widać podobny rodzaj skrzywienia statystycznego ;)

   Pozdr,
   JSz

   Usuń
 5. "No to jeszcze raz cynicznie zapytam... możesz obliczyć trend mając dane z trzech lat??"

  jeśli nie da się wyznaczyć to o jakim trendzie piszesz? Sukces w jednym roku wynosi tyle a w drugim tyle - po co ta cała gadka o trendzie? Ktoś podjął decyzję - na jakiej podstawie ? To jest pytanie, gdyby było 20 lat i byłby jakiś trend to byłaby może jakaś odpowiedź, ale jakie ma to znaczenie skoro ktoś podjął decyzję i pytanie brzmi na jakiej podstawie?

  Zapytam cynicznie - czy potrafisz czytać ze zrozumieniem?

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja może to wytłumaczę to koledze 'cynicznemu', heh, gdy ktoś dostaje 1000 zł wynagrodzenia a ktoś 1500 zł to jest tutaj statystyczny trend? Czy osoba która dostała 1000 zł dostała mniej, czy może z braku istotnego trendu dostała tyle samo?

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiem, że jest już późno, ale spróbujcie włączcie myślenie. Na jakiej podstawie zakładacie, że "jakość" kandydatów jest stała między latami? Takie założenie jest bezpodstawne. Poza tym, biorąc bezwzględne liczby, to stypendium dostało więcej osób, niż w poprzednich latach. Liczba ludzi zajmujących się nauką w Polsce nie wzrasta, zatem przyrost liczby wniosków w ostatnim roku musiał iść w parze z niższą przeciętną "jakością" kandydata. A zatem, aby utrzymać jakiś założony poziom "jakości" kandydata, większy procent wniosków musiał być rozpatrzony negatywnie.
  Inna sprawa, że nie znamy dokładnych kryteriów,decydujących o przyznaniu wniosku.
  I jeszcze na koniec cynicznie dodam: po co zadajecie pytania, na które nie można udzielić sensownej odpowiedzi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie, nie - biorąc pod uwagę wartości bezwzględne chyba właśnie dostało mniej: 256 w 2011 i 171 w 2012 (pierwszy komentarz powyżej).

   ktoś wie/pamięta jaka była kwota w 2011?

   Usuń
 8. z tego co rozumiem to chyba nie mówimy o analizie trendu tylko raczej o różnicach w proporcjach, które to różnice dla lat 2011 i 2012 raczej nie są przypadkowe (p=0,0000004). Tendencja jest taka, że mniej osób dostaje większe stypendia, czyli chyba rozsądnie. Poza tym, nawet jeśli kryterium zdolności się zmieniło, to chyba nic złego?

  OdpowiedzUsuń