wtorek, 5 września 2017

Dyskusja o Puszczy w PAN

Na stronie PAN ukazało się sprawozdanie z dyskusji na temat Puszczy Białowieskiej, która to dyskusja, z inicjatywy prof Konarzewskiego, odbyła się w PAN w lipcu:


tutaj screen prezentujący uczestników:

i część dotycząca chyba najbardziej destrukcyjnej przyrodniczo działalności w PB, czyli usuwania martwych drzew:

Mój komentarz:
dobrze, że takie dyskusje się odbywają, choć myślę, że ich przełożenie na real jest zerowe (tzn. niezależnie od ustaleń, minister i tak wie najlepiej i robi swoje). Ale rolą nauki jest prowadzenie takiej właśnie dyskusji, niezależnie od późniejszego zastosowania w praktyce - więc duże podziękowania dla organizatorów i uczestników!
Nadal jednak widzę tu argumenty przynajmniej częściowo ideologiczne: potencjalne rozpowszechnienie grzybów jako zagrożenie dla drzew, ponieważ "niektóre mogą być patogenami". No cóż, tak jest świat stworzony, że część tych wstrętnych grzybów jest patogenami... Pożar również wydaje się być zagrożeniem dość wyimaginowanym - w rezerwacie ścisłym, gdzie drzew martwych się nie usuwa, jakieś pożary wystąpiły? Pożary w lasach są najczęściej powodowane przez człowieka, pośrednio i bezpośrednio: poprzez melioracje leśne prowadzone w celu ułatwienia prowadzenia gospodarki leśnej, i poprzez zaprószenie ognia w konkretnym miejscu. Tak właśnie było w Szwecji, a martwego drewna nie było tam prawie wcale. Więc jeśli jest zagrożenie pożarem (w co wątpię), to w pierwszej kolejności powinni z lasu być usunięci drwale, a nie świerki.

Michał Żmihorski


2 komentarze:

  1. Dobrze, iż na temat Puszczy Białowieskiej wypowiadają się różnorodne gremia krajowe i zagraniczne, bez względu na stanowisko, poczynania polskich władz politycznych.Akurat Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych Polskiej Akademii Nauk skupia najwybitniejszych polskich naukowców, a reprezentujących nauki o życiu.Sądzę, że i Zgromadzenie Ogólne PAN zajmie stanowisko w sprawie Puszczy Białowieskiej.Byłoby to wskazane.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chłopie,

    Poczytaj sobie n.t. historii pożarów w Puszczy Białowieskiej nim kolejny raz wykażesz się niewiedzą. Prace na ten temat wykonywane były przez IBS PAN, to tak BTW nauki i wiedzy oraz tego jakie ma ono przełożenie na tzw. "real" czyli rzeczywistość.

    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń