czwartek, 25 lipca 2013

Poszukiwany doktorant do udziału w projekcie NCN

Poszukuję doktoranta/doktorantki, który włączy się w prace badawcze w ramach projektu finansowanego przez NCN pt. "Wpływ hormonów steroidowych na parametry zmienności genetycznej w dzikiej populacji ptaków".

Opis projektu: 
Efekty matczyne stanowią ważną składową obserwowanej zmienności fenotypowej. Badania dotyczące hodowli zwierząt użytkowych sugerują, że efekty matczyne mogą wchodzić w interakcję z innym, ważnym ewolucyjnie źródłem zmienności jakim są efekty genetyczne. Natura takiej interakcji oraz jej znaczenie są słabo poznane, potencjalnie jednak – podobnie jak inne interakcje genetyczne – mogą one brać udział w utrzymywaniu zmienności genetycznej w dzikich populacjach. Podstawowym celem niniejszego projektu jest weryfikacja hipotezy, że zróżnicowana alokacja matczynych hormonów steroidowych do jaj ptasich może mieć wpływ na ekspresję zmienności genetycznej w cechach ilościowych. Hormony steroidowe mogą bezpośrednio wpływać na ekspresję konkretnych genów – a co za tym idzie na ekspresję ogólnej zmienności genetycznej. Oczekujemy, że osobniki poddane działaniu hormonów na wczesnym etapie rozwoju wykazywać będą istotnie różny poziom obserwowanej zmienności genetycznej cech ilościowych niż osobniki kontrolne.

Badania w ramach projektu obejmują prace terenowe prowadzone w dzikiej populacji sikory modrej na bałtyckiej wyspie Gotlandii (w okresie maj-czerwiec) oraz loboratoryjne analizy genetyczne (oznaczanie płci i ojcostwa) i biochemiczne (oznaczanie poziomu hormonów w jajach). Udział w projekcie to także możliwość poznania zaawansowanych narzędzi analizy statystycznej w środowisku R. Warunkiem przyjęcia jest uzyskanie statusu doktoranta w Instytucie Nauk o Środowisku - kolejny nabór na studia doktoranckie odbędzie się na przełomie sierpnia i września. Potencjalni kandydaci powinni cechować się znajomością podstawowych technik laboratoryjnych, cierpliwością i dokładnością oraz interesować się zagadnieniami biologii ewolucyjnej.

Zainteresowane osoby proszę o kontakt: dr Szymon Drobniak, szymek.drobniak(at)uj.edu.pl

6 komentarzy:

 1. Zaczyna się ciekawie. Najpierw projekt a potem łapanka kogoś do roboty...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest to łapanka tylko, jak rozumiem, szukanie współpracowników na zasadzie merytorycznej ich oceny - przyznasz, że idea trochę odbiegająca od idei "łapanki"???

   Usuń
 2. Albo się zgłaszaj, albo nie kwękaj! Malkontenci i pierdoły zaczynają dominować na tym blogu! Ciesz się, że ktoś oferuje ci robotę, na którą są pieniądze. Dzięki temu nie będziesz siedział i gapił się w sufit narzekając jaki ten świat jest be-be

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za takie pieniądze jak z NCN to chyba na zasadzie merytorycznej sprzątaczkę można zatrudnić i to jakąś początkującą by szmatą nie oberwać a nie merytorycznego współpracownika.

   Usuń
 3. Normalny system. Otrzymuje sie grant i szuka sie doktorant lub post-doc'a najlepszego do wykanania badan.
  A pomijajac ta kwestie w konkursie preludium zostala zmieniona liczba punktow rowniez dopuszczona zostala mozliwosc odwolania. Wie ktos o co chodzi ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Chodzi mi oczywiscie o etiude. Pomylislem sie.

  OdpowiedzUsuń