czwartek, 25 lipca 2013

Dwa tematy prac doktorskich w Instytucie Nauk o Środowisku UJ – NABÓR JESIENNYTemat: Zależne od wieku tempo wymiany węgla w tkankach a funkcjonowanie organizmu

Opis projektu: Starzenie objawia się na poziome komórek, tkanek i narządów, prowadząc do upośledzenia funkcjonowania organizmu. Jednym z objawów starzenia się jest spadek tempa wymiany białka z wiekiem. Nie wiadomo jednak, czy efekty wieku są podobne we wszystkich tkankach, czy też tkanki o generalnie wyższym poziomie tempa wymiany białek starzeją się szybciej. Badania przeprowadzone zostaną na zeberkach należących do trzech klas wiekowych (młode, w średnim wieku i stare). Oszacowanie tempa wymiany białek w poszczególnych tkankach będzie przeprowadzone w oparciu o zmiany zawartości stabilnych izotopów węgla (Bauchinger et al. 2010). Na poziomie tkankowym oznaczone zostaną również stres i uszkodzenia oksydacyjne oraz wskaźniki apoptozy komórek. Dodatkowo zbadany zostanie wpływ wieku na funkcje organizmu, takie jak: tempo wymiany piór, czas i siła odpowiedzi immunologicznej, stabilność koloru dzioba i masy ciała. Niezależną miarą starzenia będzie długość telomerów.  

Projekt realizowany we współpracy z Mariuszem Cichoniem i Ulfem Bauchnigerem (UJ) .


Temat: Konkurencja w obrębie chimerycznych embrionów jako mechanizm manipulacji płcią potomstwa u ptaków

Opis projektu: Zależność proporcji płci potomstwa u ptaków od ekologicznych i socjalnych czynników jest jednym z najczęściej podejmowanych tematów w biologii ewolucyjnej. Mimo to, dotychczas zaproponowane mechanizmy manipulacji płcią potomstwa u ptaków były zweryfikowane negatywnie, lub pozostają w sferze domysłów. Pierwszym celem projektu jest weryfikacja nowego potencjalnego mechanizmu determinacji płci potomstwa u ptaków (Tagirov & Rutkowska 2013). Drugim celem projektu jest określenie genetycznych podstaw decydujących o zróżnicowanej przeżywalności embrionów płci męskiej i żeńskiej w jajach złożonych przez matki o zmienionym poziomie hormonów. Badania prowadzone będą na zeberekach. 

Projekt finansowany przez NCN, realizowany we współpracy z Szymonem Drobniakiem (UJ) i Makhsudem Tagoriov (Ukraińska Akademia Nauk Rolniczych).
Wymagania:

  • zapał do pracy naukowej
  • zainteresowanie biologią ewolucyjną
  • znajomość angielskiego w mowie i w piśmie


Projekty ruszają od 1 października 2013 rokuWarunkiem przyjęcia jest uzyskanie statusu doktoranta w INoŚ UJ. Dodatkowa rekrutacja odbędzie się na przełomie sierpnia i września.Zainteresowanych proszę o kontakt: dr hab. Joanna Rutkowska

email: joanna.rutkowska_@_uj.edu.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza