niedziela, 16 grudnia 2012

Czas przekuc impakty i hirsze na pieniadze...

Z najnowszych informacji ze strony NCN:

"Działając na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Nauki (Dz. U. 96, poz. 617, z późn. zm.), Koordynatorzy Dyscyplin ogłaszają konkursy:
(...)
ETIUDA 1 – na stypendia doktorskie; (...)"

Pełna treść ogłoszenia jest dostępna tu: LINK
Po raz pierwszy NCN ogłosił konkurs na stypendia doktorskie.

michał wojciechowski

14 komentarzy:

 1. moim zdaniem bardzo dobry ruch - niestety na wielu PANowskich studiach doktoranckich kasa jest symboliczna lub nie ma jej w ogóle. Ja dostawałem przez 4 lata średnio ok 800zł do łapki, więc nie było szans na przeżycie bez dodatkowego źródła dochodu...

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomysł jest świetny, włączając w to wymóg wyjazdu zagranicznego.
  Bardzo ciekawa inicjatywa ze strony NCN!

  OdpowiedzUsuń
 3. Pomysł wyjazdu za granicę jest super! Ale, doktoranci którzy są/będą zatrudnieni w PAN będą musieli wziąźć bezpłatny urlop na okres wyjazdu za granicę. Przepisy nakazują odpracować działkę statutową...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tak się opłaca :)

   Usuń
  2. A to doktoranci są zatrudnieni w PANie czy jak na uczelniach dostają stypendia jako studenci studiów III stopnia?
   Jeśli są delegowani na wyjazd przez kierownika jednostki to działalność statutową będą wciąż wykonywali, tylko że poza jednostką. Nie ma tutaj uzasadnionej potrzeby zawieszania stypendium.

   Usuń
  3. W Uniwersytecie Wrocławskim jest tak że przy krótkoterminowych wyjazdach (do 1 miesiąca) wszystko pozostaje bez zmian. Przy dłuższych promotor występuje o zmianę studiów na indywidualny tok i to zwalnia doktoranta od większości obowiązkowych zajęć. O tym czy stypendium się zawiesza lub nie decyduje za każdym razem wydziałowa komisja stypendialna.

   Usuń
  4. u nas wszyscy doktoranci nie są pracownikami (nie mają umowy o pracę) tylko pobierają stypendium

   Usuń
 4. Chodziło o doktorantów zatrudnionych w PANie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a mógłbyś Anonimowy przybliżyć status "doktoranta zatrudnionego w PANie"?? Na jaką umowę jest zatrudniony i na jakim stanowisku? Bo u nas nie ma takiego stanowiska pracy jak 'doktorant', a przynajmniej tak mi się wydaję... Może chodziło Ci o asystentów robiących doktorat??

   Usuń
 5. Zgadza się. Chodzi o asystenta robiącego doktorat

  Miłych Świąt

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Próbuję rozkminić przepisy odnośnie konkursu Etiuda 1. Jednym z wymogów jest opisanie "badań naukowych prowadzonych w ramach przygotowywanej rozprawy doktorskiej". Tu trzeba napisać do 10 stron, trzymając się standardowych punktów (Cel naukowy, Stan wiedzy, Metodyka,...).

   Moje pytanie: Czy przy tym opisie trzeba trzymac się stricte planu badań, których wyniki będą zawarte w pracy doktorskiej. Czy można można dodać nieco nowych koncepcji,tj. nowych problemów, po części powiązanych tematycznie z pracą doktorską?

   Usuń
 6. Radzę wyraźnie napisać co już zostało zrobione.

  Jeżeli chodzi o plany, to o tym, co rzeczywiście masz szansę zrobić przed doktoratem. Mniej ważne jest czy to będzie w pracy dr, czy w publikacjach poza pracą

  OdpowiedzUsuń
 7. I tak zrobię. Dzięki! NCN ma przyznać do 100 stypendiów. Zobaczymy ile doktorantów się zdecyduje aplikować.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy ktoś z doktorantów starających się o Etiudę otrzymał już zaproszenie na rozmowy?

  OdpowiedzUsuń