wtorek, 13 listopada 2012

Dr Keith Bensusan - Gość Programu Akademicki Poznań - z prelekcją na UP

W dniach 19-25 listopada w Poznaniu przebywał będzie dr Keith Bensusan, będący dyrektorem Ogrodu Botanicznego Gibraltaru, świetnej klasy przyrodnikiem, zafascynowanym życiem roślin, ptaków i chrząszczy. Z racji zaproszenia w ramach projektu „Akademicki Poznań”, poza współpracą naukową, dr Bensusan wygłosi prelekcję pt.  Culture, Conservation and Green Areas in a Limited Space, co można przetłumaczyć jako: Ochrona przyrody, dóbr kultury i zieleni miejskiej w miejscach gdzie jest naprawdę ciasno.

Czas i miejsce prelekcji: wtorek, 20 listopada 2012 r., godz. 15.30 – Kolegium Rungego, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu – wstęp wolny. Zapraszamy! Plakat w załączniku.
Szybki rzut oka na mapę Europy wskazuje jasna. Gibraltar to mała skała przyklejona do południa Hiszpanii, od 300 lat stanowiąca brytyjskie terytorium zamorskie. Z racji położenie stanowiąca ważny punkt strategiczny, umożliwiająca kontrole nad częścią Morza Śródziemnego. 

Gibraltar to raptem 6 km2, zamieszkiwanych przez 30000 osób. Z polskiej perspektywy to powiatowe miasteczko. Chociaż terytorium i obywatele są brytyjscy, to lokalna populacja składa się z osób różnych kultur, co związane jest z kolonialna historia tego miejsca. Oczywiście najwięcej osób ma typowo śródziemnomorski wygląd, ale spotykamy liczne mniejszości etniczne: Anglików, Żydów, Muzułmanów i Hindusów. Co ciekawe jak sami mówią: jest za mało miejsca na konflikty. Żyją więc od stuleci w symbiozie i bardzo podkreślają to, iż są mieszkańcami gibraltarskiej skały.

Przyroda Gibraltaru – choć tak ograniczona przestrzennie – jest zróżnicowana I bardzo interesująca. Z racji bliskości Afryki, Gibraltar jest ważnym punktem na szlaku ptasich migracji. Kluczowa dla turystów jest obecność małp – makaków. Ale z perspektywy bioróżnorodności najważniejszy jest teren Ogrodu Botanicznego. Dla mieszkańców Gibraltaru starania o jakość otaczającej zieleni jest bardzo ważna; tak ważna, że było to jednym z ważniejszych punktów podczas ostatnich wyborów lokalnych! 

Z prelekcji dr. Bensusana wynikała też inna myśl, że jeśli naprawdę kochamy Ojczyznę to nawet ciasnota bywa do zniesienia. To było przyczyna Jego powrotu z Leeds (Anglia) na Gibraltar (miejsce urodzenia i czasów szkolnych). Jednakże nawet ta miłość ta nie zwalnia nas od walki o piękną przyrodę, tereny zielone i dziedzictwo kulturowe odziedziczone po przodkach. Ba, nawet ją stymuluje i napędza. Nawet gdyby wielki biznes chciał inaczej.


Dr Keith Bensusan przebywa w Poznaniu na zaproszenie Wydziałów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu (dr hab. P. Urbański) oraz Hodowli i Biologii Zwierząt (prof. dr hab. P. Tryjanowski) Uniwersytetu Przyrodniczego, oraz Wydziału Biologii UAM (dr P. Zduniak).


3 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 2. Proponuje poprawic te informacje, bo gosc pojawi sie jeden ale jakby w trzech osobach.
  Jak trafi na te informacje, to bedzie glupio...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ok, poprawione (chyba) - taki tekst dostałem od głównego organizatora, który jak wiemy, bywa czasami trochę roztrzepany ;o))
   dzięki za zwrócenie uwagi!

   Usuń