piątek, 18 stycznia 2013

Statystyki konkursów NCN

Czołem,

Narodowe Centrum Nauki opublikowało dziś na swojej stronie internetowej statystyki konkursów OPUS 3, PRELUDIUM 3, SONATA 3, SONATA BIS 1, czyli wszystkich tych, w których zakończenie naboru wniosków wyznaczono na 19 czerwca 2012.

Statystyki konkursów NCN - klik!


Miłej lektury!


Jakub Szymkowiak


7 komentarzy:

 1. W całym tym zestawieniu wyraźnie brakuje informacji o liczbie zdobytych grantów w odniesieniu do liczby pracowników naukowych

  OdpowiedzUsuń
 2. To już jest kwestia poruszana wielokrotnie, choćby w kontekście ostatniego zestawu rankingów. NCN jest jednak zadziwiająco głuche w tej sprawie. Panie/Panowie z NCN przestańcie zarzucać i mamić nas tymi nic nie znaczącymi słupkami, niesprawiedliwie promującymi Kraków i Warszawę, kosztem małych ośrodków!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brakuje także % pieniędzy przyznanych do aplikowanych.

   Usuń
 3. Odcienie szarości oznaczają podział na Polskę A, B, C i D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ale jest to zjawisko naturalne i nie ma w tym nic złego? chyba nie chcemy, żeby w każdym powiecie była dobra jednostka naukowa, z sukcesem pozyskująca granty z NCNu? I tak liczba instytucji naukowych w PL jest niesamowicie duża, a poziom naukowy większości z nich tragiczny...

   Usuń
 4. Slupki, slupkami. Wazniejsze jest podsumowanie tabelatyczne, ktore tez znajduje sie na stronie NCN. Na mapce jest jasno przedstawiona sprawa, gdzie poszla wiekszosc pieniedzy. Nawet cwierc-inteligentny czlowiek domysli sie, ze w W-wie i w Krakowie jest wiecej instytucji aplikujacych. Mi jednak brakuje informacji w tabelach, ile grantow z danej instytucji zostalo zlozonych w danej dziedzinie. Wtedy bedzie mozna sie polapac, kto rzeczywiscie stara sie o pieniadze. I wcale mnie nie zdziwi, jesli bedzie wyraznie widoczne, ze im wiecej skladananych wnioskow, tym wiecej jest ostatecznie pieniedzy przyznanych. A to pewnie bardziej by przemowilo do niektorych, ze warto aplikowac, niz informacja, ze wskaznik sukcesu to ~20%.

  m.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Michał, ja bym chciał by NCN udostępnił w excelu bazę danych, z której powtały te wykresy. Trochę zajmuję się statystyką i wiem jak kreatywnie można podejść do analizy i wizualizacji danych. Nie twierdzę, że w NCNie ktoś tak robi, ale po prostu dla czystości chciałbym mieć dostęp do tych danych wykorzystywanych do monitoringu i analizy.

   Co więcej, jak wykazał Przemek Biecek, czasami zespół analityczny NCNu się myli i wykresy mogą obrazować artefakty matematyczne, a nie prawdziwe zjawiska.

   Usuń