poniedziałek, 31 stycznia 2011
Czy na drogach giną osobniki w gorszej kondycji niż reszta populacji?
http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B6V5X-5208089-3&_user=10&_coverDate=01%2F19%2F2011&_rdoc=34&_fmt=high&_orig=browse&_origin=browse&_zone=rslt_list_item&_srch=doc-info%28%23toc%235798%239999%23999999999%2399999%23FLA%23display%23Articles%29&_cdi=5798&_sort=d&_docanchor=&_ct=50&_acct=C000050221&_version=1&_urlVersion=0&_userid=10&md5=67758e626693baa106d5a232b6579500&searchtype=a
gratuluję pomysłu i ciekawej pracy
michał żmihorski
Książka free online: Conservation Biology for All
Apparently in support of this year being the International Year for Biodiversity, Oxford University Press is making a Conservation Biology textbook freely available. Please pass this email to as many schools, wildlife clubs and others you can and/or print it and give it!!
Best,
David Obura
Download the 350 pp book (6.4 MB) free at: http://s3.amazonaws.com/mongabay/conservation-biology-for-all/Conservation-Biology-for-All.pdf
niedziela, 30 stycznia 2011
Takie rzeczy tylko w eRze...
sobota, 29 stycznia 2011
Doktoranci poszukiwani !
Tutaj link: http://www.behaecol.amu.edu.pl/page54/page54.html
Pozdr,
Michał Skierczyński
piątek, 28 stycznia 2011
Nasz człowiek w komisji NCBiR :o)
- prof. dr hab. Piotr Tryjanowski – Przewodniczący komisji
- dr inż. Marek Cieśliński
- dr hab. Zbigniew Dworzecki
- dr hab. Piotr Garstecki
- prof. dr hab. inż. Leon Gradoń
- prof. dr hab. Jan Lubiński
- płk. dr inż. Józef Makuchowski
- mec. Kazimierz Mordaszewski
- dr hab. inż. Aleksander Nawrat
- prof. dr hab. Wiesław Stręk
http://www.ncbir.pl/www/index.php?option=com_content&task=view&id=864&Itemid=1
gratuluję i oby tam się dało coś zdziałać pożytecznego!
mż
PS jest nawet na zdjęciu :o)
Szare komórki nie wystarczą...
http://www.rp.pl/artykul/600895.html
mż
PS szczególnie ten fragment mi się podoba:
"...adiunkt zarabia średnio 4 820 euro (słownie cztery tysiące euro)..."
czyli ok. 9 razy więcej niż ja :o(
wtorek, 25 stycznia 2011
Konkursy w NCN!
Narodowe Centrum Nauki, zajmujące się finansowaniem badań podstawowymi ogłosiło konkurs na Dyrektora (termin zgłoszeń do 7 lutego) i na ośmiu Koordynatorów dyscyplin (termin 16 lutego). Osoby które obejmą te funkcje będą miały ogromny wpływ na formę konkursów grantowych.
Zakres działania Koordynatorów to:
• Organizowanie i przeprowadzanie konkursów na finansowanie badań naukowych;
• Organizowanie prac Zespołów Ekspertów powołanych do oceny wniosków złożonych w konkursach;
• Upowszechnianie w środowisku naukowym informacji o przeprowadzanych konkursach;
• Analiza pod względem formalnym wniosków złożonych w konkursach;
• Ocena rzetelności i bezstronności opinii przygotowanych przez ekspertów;
• Przedkładanie Dyrektorowi Centrum do zatwierdzenia list rankingowych przygotowanych przez Zespoły Ekspertów.
Na czas pracy w Centrum Koordynator musi zrezygnować z pracy na uczelni, ale jest to częściowo rekompensowane wysokimi zarobkami. Więcej informacji na stronie http://www.ncn.gov.pl/html/aktualnosci/aktualnosc-konkurs-koordynatorzy.html
Czy trzeba więcej dodawać? W moim przekonaniu jest to szalenie ważna misja, zwłaszcza w początkowym okresie działania Centrum, kiedy wszystko będzie ustalane (miejmy nadzieję, od nowa). Jest bardzo istotne aby nie pojawiły się tam osoby, które zepsują szansę reformy konkursów grantowych!
Gorąco zachęcam do rozważenia takiej decyzji i do szukania odpowiednich osób w swoim otoczeniu.
Pozdrawiam,
Joasia Rutkowska
niedziela, 16 stycznia 2011
magnetyczne liski
Polecam uwadze artykuł opublikowany właśnie w Biology Letters jako papier ahead of print (PDF for free). Jaroslav Cerveny i czworo innych Czechów analizowało kierunek i sukces łowiecki lisów skaczących na swą niewidoczną zdobycz (chodzi o te spektakularne skoki, gdy lis wyskakuje jak na sprężynach i skacze na zdobycz niewidoczną pod śniegiem lub w roślinności – każdy kto widział choć raz, wie o co chodzi). No i wyszło, że lisy skaczą generalnie w nielosowym kierunku, głównie na nieco zwichrowaną północ. A skoki z sukcesem są jeszcze bardziej nielosowe i na północ. Autorzy sugerują, że lisy postrzegają pole magnetyczne Ziemi i ta umiejętność pozwala im ustalać – w pewien sposób predefiniowaną – odległość, z której mogą bez dużego ryzyka pudła skoczyć na ofiarę wykrywaną słuchem. Więcej fajnych koncepcji na temat - w artykule.
Jestem pod wrażeniem, że w czasach, gdy wszystko co topowe w ekologii (ewolucyjnej), jest albo wynikiem analiz DNA, albo satellite/radio-trackingu (ostatnio geolocatorsów), albo wysublimowanej statystyki – ekipa kolesi z C Europy pokazuje, że rzeczywiście odkrywcze rzeczy można ustalić z pomocą lornetki, busoli i najprostszych statystyk kołowych (miara tendencji centralnej). Duży szacun dla Autorów za pomysł i za otwarcie nowej, świeżej ścieżki badawczej.
Przemek Chylarecki
Nowe czasopismo: Ptaki Pomorza
Czasopismo ornitologiczne nastawione chyba głównie na faunistykę i stwierdzenia rzadkich gatunków. Wydawane raz do roku, prace w pdfach, dostępne na stronie! Zespół redakcyjny to trójka doświadczonych ornitologów: Łukasz Ławicki, Zbyszek Kajzer i Arek Sikora.
Strona internetowa:
http://www.ptakipomorza.pl/index.php
Okładka:
pozdr
michał żmihorski
poniedziałek, 10 stycznia 2011
Polska nauka na peryferiach swiata
Trochę konkretów o nauce w Polsce:
Polska nauka na peryferiach świata
ale z tym nature/science co 4 lata to chyba przegięli, myślę, że jednak sporo częściej...
pzdr
żmihor
piątek, 7 stycznia 2011
Recenzje grantów...
A oto recezja:
"Projekt bardzo interesujący, ale zaskakujące jest nieuwzględnianie w kontekście projektu modeli (...). Prezentują oni bardzo ciekawe spojrzenie na badane zjawisko i pomogłoby to zaprojektować układ w nieco inny sposób. Wszystko jest ciekawe, ale zastanawia mnie czy warte zainwestowania aż tak znaczących środków, by uzyskać efekt paru publikacji w dobrych czasopismach, ale stale nie w tych najlepszych."
Swoja droga, ktore czasopisma sa najlepsze? Dotad pisalismy do czaspism o IF >2, wg MNiSW wszystkie = 32pkt.
Klasa Drogi Recenzencie, klasa.
Michal Wojciechowski
czwartek, 6 stycznia 2011
Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych
W dniu 30 grudnia 2010 r. został powołany Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych będący organem opiniodawczo-doradczym ministra. Skład Komitetu dostępny tu:
http://www.nauka.gov.pl/ministerstwo/aktualnosci/aktualnosci/artykul/komunikat-ministra-nauki-i-szkolnictwa-wyzszego-o-powolanych-czlonkach-komitetu-ewaluacji-jednost/
i od razu pytanie/prośba o (anonimowe?) komentarze dotyczące składu osobowego komitetu, jeżeli ktoś zna kogoś, żebyśmy wiedzieli czego się spodziewać przy następnej ocenie jednostek.
pzdr
michał żmihorski
środa, 5 stycznia 2011
PKP - Polska Kolej Paranaukowa
Po przeczytaniu wczesniejszego posta, przegladnieciu wynikow grantow i zbiegu kilku okolicznosci zebralo mnie niestety na pisanie.
Nowy rok postanowilem rozpoczac bez zadnych frustracji i napelnilem glowę duza iloscia planow i pomyslow (naukowych) do wykonanania w nadchodzacym roku. Niestety bardzo szybko sprowadzono mnie/sprowadzilem sie na zimie w realia polskiej rzeczywistosci. Po pierwsze probujac dojechac z Tarnowa do Krakowa a potem z Krakowa do Poznania dostrzeglem niezwykle dużo zbieznosci miedzy funkcjonowaniem polskiej Nauki a Polskimi Kolejami Panstwowymi. Zwlaszcza kiedy probowalem wsiasc do pociagu z Tarnowa do Krakowa i odbilem sie o tylek
Niestety, kilka dni temu mialem rowniez urodziny, co tym bardziej zmusilo mnie do reflekcji, glownie nad swoim zyciem naukowym.
W tych chwilach totalnego, nazwijmy to po imieniu - wkurwienia- podczas przebywania na dworcu przed zatloczonym pociagiem nadchodzi jedna jedyna mysl. DLACZEGO????
Dlaczego w tym Panstwie nie moze byc normalnie. Dlaczego w polskiej nauce nie moze byc normalnie? Tak jak przedstawione we wczesniejszym poscie przyklady grantow, ktore dostaly finansowanie. Dlaczego nie moze byc tak, ze aby grant zostal rozliczony to musi w czasie jego trwania powstac np cn jedna publikacja w czasopismie powiedzmy za 32 lub 27 pkt
Pozdrawiam i życze Wszystkim w nadchodzacym roku jak najmniej naukowych frustracji, za to jak najwiecej pomyslow, checi do pracy i publikacji w topowych journalach :)
PSkorka
Granty przyznane (plus moje przemyślenia)
https://osf.opi.org.pl/
Po analizie listy 'winners & losers' mam takie przemyślenia, że to wszystko chyba idzie w nienajlepszym kierunku... Poświęciłem pół godziny i wygrzebałem kilka przykładów osób (niestety, będzie bez nazwisk), które otrzymały granty w ostatnim konkursie, a mają, delikatnie rzecz ujmując, średni dorobek naukowy:
* pani dr hab X która ma jedną (!) publikację na ISI w ciągu ostatnich 4 lat w czasopismie polskim z IF=0,4
* pan dr X, którego życiowy dorobek to 2 papiery na ISI w polskich czasopismach
* pan dr X dostaje grant, mimo, że ostatnią publikację na "listę filadelfijską" wrzucił w roku 2001 (do polskiego czasopisma z resztą)
* dwaj inni panowie doktorzy dostają dwa granty, mimo, że żaden z nich nigdy na ISI nic nie napisał...
Jak interpretować powyższe sukcesy w świetle "negatywa" dla profesora X, którego dorobek to 127 artykułów na "liście", czy pewnego dr hab X o dorobku 40 art na "liście"??? Tego typu nieoczekiwanych negatywów jest trochę więcej
Oczywiście nie można wykluczyć sytuacji, w której dobrze publikujący profesor pisał grant po sześciu piwach (akurat znam go i faktycznie wykluczyć tego nie można :o)), więc przygotował projekt niskiej jakości (w to już raczej nie wierzę). To raczej mało prawdopodobne, ale nie wykluczone... Natomiast co musiało się stać, że panel przyznał pieniądze przytaczanej pani dr hab o dorobku naukowym równym 1 papier w kiepskim czasopiśmie??? Czy panel naprawdę wierzy, że dobrze inwestuje pieniądze podatnika, dając granty wieloletnim pracownikom naukowym, którzy nigdy nic nie opublikowali???
pozdro
żmihor