sobota, 25 września 2010

Inflacja Impact Factora czyni nas lepszymi

Impact Factor dobrego czasopisma ekologicznego (n=70 z IF>1 w ciągu „ostatnich” 5 lat) rośnie w tempie 0.23 na rok z samego tylko tytułu, że przeciętny papier cytuje coraz więcej pozycji literatury (wzrost w tempie 0.67 cytowanego papieru/rok). Ergo: tylko jeśli IF czasopisma ekologicznego wzrasta ponad 0.23 rocznie, to jest się z czego cieszyć. Reszta (do 0.23 na rok) jest iluzją, random driftem itd. Innymi słowy: Red Queen w wydaniu dla redaktorów. Prawdziwe lub nie – przeczytać warto: Neff & Olden 2010. Not so fast: Inflation in impact factors contributes to apparent improvements in journal quality. BioScience 60: 455-459. Do znalezienia na stronie Juliana Oldena:

http://www.fish.washington.edu/research/oldenlab/publications.html

 

Przemek Ch.

3 komentarze:

 1. no tak, ten ciągły wzrost IF był raczej widoczny gołym okiem, ale fajnie, że są na to jakieś papiery.
  pzdr

  OdpowiedzUsuń
 2. Najsmiesniejsze jest to, że sami redaktorzy czasopism przyznają ze uczestniczą w "impact facotrs' war", co zreszta autorzy czesto doswiadczaja. Dopiski od redaktorow zeby przejzec i zacytowac w pracy "relevant" papiery opublikowane w danym czasopismie w przeciagu ostatnich 5 lat (co jakoby ma sprawic, ze nasza praca jest "up-to-date") sa nagminne. Zreszta, pare czasopism juz tak "wyplynelo" - np slynna sprawa J. Applied Ecology, gdzie redaktor naczelny pisywal do kazdego zeszytu eseje okraszone spora liczba cytacji aktualnych papierow z tego czasopisma :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dlatego autorzy, wyprzedzając zastrzeżenia redaktorów, sami obowiązkowo cytują prace z danego czasopisma przed złożeniem do niego manuskryptu. Wysyłanie pracy bez "odpowiednich" pozycji w literaturze to samobójstwo :o))

  OdpowiedzUsuń