środa, 11 marca 2015

Czy należy zlikwidować Polską Akademię Nauk?

 
Wczorjasze "Za a nawet przeciw" w trójce dotyczyło właśnie tego tematu, tu można odsłuchać całość:

http://www.polskieradio.pl/9/302/Artykul/1396170,Czy-nalezy-zlikwidowac-Polska-Akademie-Nauk


Goście: prof. Włodzisław Duch (wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego), prof. Henryk Domański (socjolog z Polskiej Akademii Nauk), Sergiusz Trzeciak (autor książki "Coaching marki osobistej, czyli kariera lidera"), dr Maciej Mrozowski (medioznawca ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej)12 komentarzy:

 1. Niestety, za bardzo tego nie dało się słuchać, po 30 min. zirytowałem się i wyłączyłem. Dyskusja całkowicie obok, a merytoryczność Pana prowadzącego i zaproszonych "ekspertów" bez komentarza....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się w 100%. Ludzie dzwonili żeby przedstawić wszystkie swoje żale i niekoniecznie ich wypowiedzi miały związek z tematem.
   Pieniądze, trudności w uzyskaniu grantu (nie mogę dostać grantu bo nie mam Hirscha, jak to powiedziała jedna z osób z rzekomo 20 letnim stażem pracy), dopisywanie do publikacji, i inne.

   Usuń
 2. ja słuchałem tylko początkowych 20 minut i najczęściej pojawiające się głosy to "układy, układziki" - mówili tak ludzie zarówno w sprawach ocen habilitacji jak i ewaluacji jednostek.

  OdpowiedzUsuń
 3. No tak, nieważne co mówili. Istotne jest to, że zrobili zły omen wokół PANu.

  OdpowiedzUsuń
 4. A miało być tak pięknie i uczciwie...

  "Policjanci zwalczający korupcję z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu od wczoraj zabezpieczają dokumentację w budynku Akademii Górniczo-Hutniczej. Chodzi o śledztwo w sprawie niekorzystnego rozporządzenia mieniem.
  Sprawa zaczęła się od Politechniki Wrocławskiej i śledztwa dotyczącego nieprawidłowości przy rozliczaniu grantów naukowych. Prokuratura w Legnicy, badająca tę sprawę, natknęła się na wątki krakowskie. - Z tego powodu zleciliśmy policji..."

  Cały tekst: http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,17547897,Policja_antykorupcyjna_w_AGH__Sprawa_dotyczy_grantow.html#ixzz3U6X1p5eF

  OdpowiedzUsuń
 5. I pełny artykuł

  Kraków. Śledczy ze Śląska badają granty AGH

  Czytaj więcej: http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/3780903,krakow-sledczy-ze-slaska-badaja-granty-agh,id,t.html?cookie=1

  OdpowiedzUsuń
 6. http://innpoland.pl/115935,prof-cezary-wojcik-ujawnia-patologie-polskiej-nauki-nielegalne-studia-ksiegowe-z-pensja-dyrektora-wywiad

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I to jest poważny argument za likwidacją. Na uczelniach takie przekręty nie są możliwe. System kontroli, PAKA, kolegialność podejmowania decyzji powoduje, że dziekani muszą się cały czas liczyć z patrzeniem na palce. W PAN nawet rady naukowe nie mają możliwości kontroli księgowej (znam to z autopsji), a jak ktoś o taką kontrolę się upomni to szybko z rady wylatuje (zwłaszcza jak jest z zewnątrz). System stypendialny dla studentów i doktorantów na uczelni jest tak kontrolowany, że każda próba manipulacji jest skazana na porażkę. Im bardziej zatomizowana struktura jednostek tym mniejsze szanse na przekręty, dlatego nawet na uczelniach powinno się likwidować instytuty, a najwyższą jednostka strukturalna powinny być katedry (tak jak w tradycyjnym polskim uniwersytecie, zanim sowieci narzucili model instytutowy).

   Usuń
  2. "System stypendialny dla studentów i doktorantów na uczelni jest tak kontrolowany, że każda próba manipulacji jest skazana na porażkę."

   zapraszam na UAM celem błyskawicznej falsyfikacji tej hipotezy..

   Usuń
  3. Wyobraź sobie, że akurat znam jak to funkcjonuje na jednym z wydziałów UAM i nie ma tam nic bulwersującego. Oczywiście, zawsze jest grupa niezadowolonych (tak jak na tym blogu nieszczęśnicy biadolący z powodu nieuzyskania grantu), ale w porównaniu z przekrętami jakie obserwowałem w PAN-ie to tzw. "małe piwo". A studenci i doktoranci to maja takie teraz możliwości wpływu ma to co się dzieje, że zamiast biadolić na blogu niech się uaktywnią w ciałach kolegialnych zarządzających stypendiami, to nie boli.

   Usuń
  4. Nie wiem, który z wydziałów UAM masz na myśli, ja widzę jak to wygląda na 'moim' podwórku, czyli WB...

   Usuń
 7. No, teraz mamy nowego Prezesa, który będzie odbudowywał "prestiż i rozpoznawalność PAN". Obawiam się jednak, że tego trupa nie da się już reanimować, lepiej go od razu przebić osikowym kołkiem (zlikwidować), bo potem taki zombie będzie tyko straszył..

  to pisałem ja, pracownik PAN

  OdpowiedzUsuń