piątek, 11 maja 2012

Ekologia ewolucyjna - konkurs!!

W związku z ukazaniem się na rynku wydawniczym książki prof. Adama Łomnickiego Ekologia Ewolucyjna, ogłaszamy konkurs z nagrodą w postaci egzemplarza autorskiego książki 


Zasady konkursu

1. Podstawą konkursu jest propozycja zdania domowego (czasochłonność 1-2h) lub egzaminacyjnego (maksymalnie 20 minut) dla studentów kursu Ekologia Ewolucyjna wraz z określeniem formy i sposobu oceny.

2. Zadania te powinny nawiązywać do materiału zawartego w podręczniku. Najwyżej punktowane będą zadania sprawdzające umiejętności studentów.

3. Zgłoszenia należy przesyłać do Joanny Rutkowskiej w formie elektronicznej na adres joanna.rutkowska-@-uj.edu.pl do dnia 15 czerwca 2012r. (usuń "-" w adresie!)

4. Komisja konkursowa to Mariusz Cichoń, Adam Łomnicki i Joanna Rutkowska.

5. Nazwisko zwycięzcy zostanie opublikowane na blogu o ile wyrazi ona/on na to zgodę. Treść zadań nadesłanych na konkurs będzie mogła być udostępniona w formie pliku osobom, które wezmą udział w konkursie, pod warunkiem, że autorzy pytań wyrażą na to zgodę.  Ewentualne upublicznienie pytań na blogu będzie wymagał odrębnej zgody.

6. A zatem poza zadaniem i sposobem oceny, zgłoszenia powinny zawierać odpowiedzi na pytania: - czy w wypadku wygranej zgadzasz się na ogłoszenie nazwiska na blogu? – czy zgadzasz się, aby zgłoszone  przez Ciebie pytanie było udostępnione innym uczestnikom konkursu? - czy zgadzasz się, aby zgłoszone przez Ciebie pytanie zostało opublikowane na blogu?

Link do strony www podręcznika prowadzonej przez Autora 

4 komentarze:

 1. Propozycja zadania: średnia pensja w przeliczeniu na godzinę pracy w Polsce wynosi 13 zł. Zakładając, że nie chcesz zarabiać mniej niż średnia krajowa, a cena książki profesora Łomnickiego to 34 zł, to kiedy udział w tym konkursie jest strategią ewolucyjnie stabilną:
  a) kiedy poświęcę na przygotowanie pytań 4 godziny,
  b) kiedy poświęcę na to 3 godziny,
  c) kiedy jestem jednym z prowadzących kurs Ekologia ewolucyjna,
  d) kiedy poświęcę na to 10 minut,
  e) kiedy jestem tegorocznym studentem na kursie Ekologia Ewolucyjna.

  ;-))

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętajcie o terminie 15 czerwca! Na razie konkurencja nie jest duża.
  Pozdrawiam,
  Joasia

  OdpowiedzUsuń
 3. Na konkurs wpłynęło jedno zgłoszenie od Małgorzaty (Łosi) Łagisz. Treść kopiuję poniżej. W najbliższym czasie wyślemy podręcznik do Nowej Zelandii :)

  Gratuluję w imieniu organizatorów!
  Joasia Rutkowska

  Zadanie domowe:

  Zeby zglebic jakas dziedzine nie wystarczy chodzic na wyklady - trzeba tez czytac. Jednakze czytanie podrecznikow tez nie wystarczy . Wiedza naukowa jest z zasady dynamiczna – bo niesutannie publikowane sa nowe wyniki i hipotezy, a od czasu do czasu obalane sa teorie. Wraz ze stanem wiedzy zmieniaja sie tez pytania na ktore staraja sie znalezc odpowiedz naukowcy. Trzeba wiec orientoweac sie co w danej dyscyplinie aktualnie jest "na czasie": Jakie sa najgoretsze zagadnienia w badaniach naukowych? W jaki sposob prowadzone sa badania nad nimi? Przez kogo i gdzie? By odpowiedziec na te pytania trzeba nieustajaco sledzic najnowsze publikacje ukazujace sie w czolowych czasopismach z danej dziedziny. Naukowcy zwykle korzystaja z alertow przesylanych droga elektroniczna - spisow tresci najswiezszych numerow czaspism i list publikacji przygotowanych do druku. Przykladowy ranking czasopism naukowych z dziedziny ekologii ewolucyjnej (oststnie 10 lat) mozna znalezc pod tym linkiem:
  http://academic.research.microsoft.com/RankList?entitytype=4&topdomainid=4&subdomainid=7&last=10

  Z powyzszej listy losowo wybierz 5 czasopism o h-index > 9 (jeden ze wskaznikow jakosci i znaczenia czasopism). Na stronie z lista kilknij na nazwe wybranego czasopisma, a nastepnie na link "Homepage" by przejsc na firmowa strone danego czasopisma prowadzona przez wydawnictwo. Przegladnij spisy tresci najswiezszego wydania (link "Current issue") kazdego z 5 czasopism (spisy tresci i streszczenia dostepne sa za darmo) i zbierz informacje na temat:
  1. jakich glownych zagadnien ekologii ewolucyjnej dotycza ostatnio opublikowane artykuly?
  2. jakimi metodami posluguja sie autorzy (zaklasyfikuj race do kilku ogolnych kategorii zaproponowanych przez siebie)?
  3. czy tematyka lub metodologia publikowanych prac badawczych rozni sie pomiedzy wybranymi 5 czasopismami?
  Podsumuj wyniki w formie diagramu (mindmap, lub "mapa mysli") na jednej stronie formatu A4. W celu ulatwienia oceny zadania dolacz spisy tresci najswiezszych wydan 5 czasopism uzytych do wykonania zadania.

  Zadanie dodatkowe: porownaj zebrane informacje na temat tematyki opublikowanych ostatnio prac z zawartoscia podrecznika "Ekologia ewolucyjna" - ktore rozdzialy i podrozdzialy ksiazki opisuja podobne zagadnienia?

  Uwaga: studenci nie posiadajacy podstawowej znajomosci jezyka angielskiego moga wykonac powyzsze zadanie w jezyku polskim - samodzielnie znajdujac polskie czasopisma publikujace prace zwiazane z ekologia ewolucyjna, a nastepnie wykonujac reszte zadania, zgodnie z powyzszym opisem.

  Sposob oceny:
  Ocenie podlegaja nastepujace aspekty odpowiedzi:
  1. Trafnosc odpowiedzi na pytania 1-4, biorac pod uwage ktore czasopisma byly uzyte do wykonania zadania (tzn. nie ma "jedynej slusznej" odpowiedzi).
  2. Jakosc przedstawienia informacji - czytelnosc diagramu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wygląda na to, że dyskusja NCN vs. reszta świata zdominowała wszystko...

  OdpowiedzUsuń