wtorek, 15 marca 2011

Narodowe Centrum Nauki ogłasza pierwsze konkursy

Jak informuje dziś MNiSW na swojej stronie NCN ogłosiło pierwszy konkurs:

Dzisiaj po raz pierwszy nowo powstałe Narodowe Centrum Nauki ogłosiło konkursy na finansowanie projektów badawczych w zakresie badań podstawowych. Wnioski o granty naukowe należy składać do 15 czerwca.

więcej tu

pewnym problemem może być natomiast to, że na stronach NCN jeszcze nie ma żadnych informacji na ten temat, a ostatnia aktualność jest z 4-go marca... Czekamy zatem na info ze strony NCNu.

michał żmihorski

10 komentarzy:

 1. Sprawa wygląda tak: ok. godziny 15:oo ze strony MNiSW zniknęła informacja o konkursach NCN, przez co powyższy link "tu" już nie działa - zniknął cały komunikat ze strony MNiSW o tym konkursie, na stronach NCN nadal nic się nie pojawiło... Konkurs widmo???

  michał żmihorski

  OdpowiedzUsuń
 2. Pewnie się pospieszyli w MNiSW a w NCN jeszcze nie zdążyli ze wszystkim. Oto komunikat, który był (już nie ma) na stronie MNiSW:

  wtorek, 15 marca 2011 - zrodlo MNiSW

  Dzisiaj po raz pierwszy nowo powstałe Narodowe Centrum Nauki ogłosiło konkursy na finansowanie projektów badawczych w zakresie badań podstawowych. Wnioski o granty naukowe należy składać do 15 czerwca.
  O dofinansowanie mogą ubiegać się podmioty prowadzące badania naukowe, które spełniają kryteria określone w ustawie z dnia 30 kwietnia 2010 roku o zasadach finansowania nauki (Dz. U. 2010 Nr 96, poz. 615).


  Konkursy ogłoszone przez NCN zostały rozpisane w czterech kategoriach: projekty badawcze, projekty badawcze dla osób rozpoczynających karierę naukową bez tytułu doktora, projekty badawcze dla osób rozpoczynających karierę naukową posiadających stopień naukowy doktora oraz międzynarodowe projekty badawcze niewspółfinansowane.

  Podstawą kwalifikacji i oceny projektów badawczych jest przyjęty przez NCN podział na 25 paneli dziedzinowych (dyscyplin lub grup dyscyplin), tematycznie pokrywających cały obszar badań naukowych.

  Panele zgrupowane zostały w trzech głównych działach:
  1. Nauki Humanistyczne, Społeczne i o Sztuce
  2. Nauki Ścisłe i Techniczne
  3. Nauki o Życiu

  Szczegółowe informacje na temat trybu i warunków składania wniosków dostępne są na stronie Narodowego Centrum Nauki.

  OdpowiedzUsuń
 3. dobrze, że ktoś to wrzucił, bo myślałem już że to moje przewidzenia...

  OdpowiedzUsuń
 4. Na stronie NCN już wszystko jest:
  http://www.ncn.gov.pl/

  MS

  OdpowiedzUsuń
 5. Ano jest...
  Przejrzalem na szybko, warto sobie poklikać w różne załączniki itd - wiemy jak mają wyglądać formularze (zmiany kosmetyczne), że meritum piszemy po angielsku, w dorobku kierownika podajemy prace ale i cytowania i index H (tu dygresja - znowu dziala Author Preview w Scopusie - to dobra informacja dla wszystkich z PAN, którzy jak ja nie mają pełnego dostępu do tej bazy) - no i najciekawsze - znana jest całkowita pula pieniędzy o którą przyjdzie konkurować w poszczególnych rodzajach grantów. Krokiem w dobrym kierunku są te granty dla rozpoczynających przygodę z nauką, jeśli dobrze doczytałem to mają one służyć zatrudnieniu danej osoby, wiec pewnie koszty tych projektów mogą być spore.
  Zmiany w "normalnych" projektach niewielkie (prócz tego angielskiego) ale chyba na lepsze... Zobaczymy...

  pozdrawiam życząc sukcesów w aplikowaniu
  TM

  OdpowiedzUsuń
 6. na szybko:
  * zastanawiają mnie duże pieniądze przeznaczone na czwartą kategorię... tyle samo co na młodych doktorów => 50 mln. przypuszczam, ze tam konkurencja będzie najmniejsza
  * trochę mało precyzyjnie jest to wszystko opisane. Kilka przykładowych pytań: czy można kogoś zatrudnić na etat czy tylko na umowy, czy w ramach grantów dla młodych doktorów do 5 lat po obronie PhD można zgłosić wykonawcę z poza tej kategorii (np. profesora), ile % kosztów mogą stanowić wynagrodzenia a ile koszty pośrednie... Telefony się będą urywały od tych pytań, nie wiem po co NCN sobie funduje taką gorącą linię - przecież to można było opisać precyzyjniej.
  * ciekawy pomysł z indeksem h i cytacjami, szkoda, że nie sprecyzowane z jakiego źródła, bo w Scopusie jest więcej tytułów czasopism niż na ISI.
  * zastanawia mnie też jak kierownicy grantów nr 3 (młodzi doktorzy) mają budować swoje zespoły... Jednostki naukowe są chyba nadal dość konserwatywne pod względem tworzenia zespołów kierowanych przez osoby młodsze. Ciężko mi sobie wyobrazić jak miałoby to wyglądać.

  ale generalnie myślę, że cały konkurs jest w miarę ok, będzie to trochę eksperyment ale bądźmy optymistami...

  michał żmihorski

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam,
  Te informacje na stronie NCN to jest kompletny chaos. A najbardziej można "usmiac sie" jak czyta sie konkretne uchwały. Przykładowy stylistyczny kwiatek "Przez osobę rozpoczynającą karierę naukową posiadającą stopień naukowy doktora,
  należy rozumieć osobę, która nie wcześniej niż 5 lat przed rokiem wystąpienia
  z wnioskiem uzyskała stopień naukowy doktora" itp.
  No i wystarczy sie blizec przyjzec tym "zmianom" zeby zauwazyc, ze nadzieje na to, ze srodki na badania beda przydzielane rozsadniej, byly chyba zludne.
  Pozdrawiam
  PSkorka

  OdpowiedzUsuń
 8. a mnie z kolei zastanawia obowiazek pisania de facto 2 wnioskow. Po polsku i angielsku. Czy nie mogli po prostu zrobic wymogu pisania po angielsku dla wszystkich? Kiedys "podwojne" wnioski pisane byly do kabnu. no i padlo to. Mam tylko nadzieje, ze nie bedzie to taka sama farsa jak bylo poprzednio.

  michal

  OdpowiedzUsuń
 9. dokladnie - to pisanie wnioskow w dwoch wersjach jezykowych to przyklad kroku w tyl. Albo inna "innowacja" - czyli obowiazek publikowania wynikow grantu w czasopismach miedzynarodowych... czyli jakich? Zero konkretow.
  PS

  OdpowiedzUsuń
 10. juz mialem sie pytac jak bedzie z tym skladaniem wnioskow bo osf do wczoraj wygladal po staremu ale dzis widze,ze juz strona zostala zmieniona, pytanie czy ten system tez zostal zreformowany (poprawiony), bo bywaly z nim rozne problemy (zaczynajac od klopotow z edycja czcionek z przeklejanych tekstow:)
  [i przy okazji odpowiadajac mzmihorskiemu - telefony sie nie beda urywac bo na stronie osf jest info: [brak nr telefonu] :) mozna go znalezc dopiero na stronie NCN]
  inne pytanie na ktore jeszcze nie znalazlem odpowiedzi: do 1 typu projektow (tych z aparatura) - jaki % kwoty grantu moze byc przeznaczony na taka aparature? jezeli chcialbym np. wpisac jakis sprzet za pol banki to jak duzy finansowo musi byc caly projekt? chyba ze nie ma limitow?
  pzdr
  LKajtoch

  OdpowiedzUsuń