czwartek, 17 lutego 2011

Wieści z NCN

Wczoraj pojawiły się nowe informacje na stronie NCN. Ustalono wykaz "paneli dziedzinowych". Ekologia też gdzieś tam się pałęta. Ciekawe jest starszliwe rozdrobnienie w bio-medzie i w molekułach.

Więcej na stronie NCN: http://www.ncn.gov.pl/

Cały czas zastanawia mnie na jakiej podstawie będą dobierani recenzenci do poszczególnych paneli. Czy pomysł ogólnej bazy potencjalnych recenzentów odżyje? Może ktoś z was coś wie?

Michał Wojciechowski

4 komentarze:

 1. "Ekologia też gdzieś tam sie pałęta"..
  niestety dobre określenie...

  Jeśli to będa panele do konkursów grantowych, to niestety mam wrażenie, że wyszliśmy na tym gorzej - teraz jest jeden panel NZ8 pokrywający tematycznie poprzednie dwie dziedziny - N303 (Biologia organizmów) i N304 (Ekologia).
  W konkursie 40 do obu dziedzin zlożonych bylo troche ponad 500 grantow.. Znaczna ich część może byc złożona ponownie... konkurencja będzie więc generalnie ostra, a nie wiemy od czego zależeć będzie liczba przyznanych grantów.
  W tym kontekście, jak zauważył Michał, dziwne jest rozdrobnienie w innych dziedzinach..
  No i recenzneci (jakkolwiek zostaną wybrani) też nie będą mieli łatwego zadania, żeby porównywać granty z bardzo odległych dziedzin i rozstrzygać, który lepszy/ważniejszy itd., szczególnie przy utrzymaniu obecnej skali 0-10 punktów.
  pozdr,
  TDM

  OdpowiedzUsuń
 2. Z drugiej strony część tematów z biologii, związanej z zagadnieniami molekularnymi przeskoczyła do innych paneli. Trudno chyba coś w tym momencie powiedzieć jak będzie.
  Poza tym ja bym bardziej bał się jakiegoś głupiego (=niejasnego) sposobu oceniania i punktowania wniosków niż konkurencji z innymi dziedzinami.

  michał żmihorski

  OdpowiedzUsuń
 3. Mykologia to dziedzina immunologii i chorób zakaźnych?! Ja rozumiem, ze specjalista od drożdżyc się zgodzi, ale specjalista od pleśni albo kapeluszowców też?

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak widać uznano, że wszystko co związane z grzybami jest mniej lub bardziej "chore"... :o) A tak poważnie to chyba lekkie przegięcie, ciekawe jak ściśle będą się trzymać tego podziału i czy np. z automatu będą przekierowywać grant złożony na ekologię podstawczaków do chorób zakaźnych...

  OdpowiedzUsuń