niedziela, 29 września 2013

Ewaluacja Jednostek Naukowych - wyniki do końca września?

Podobno do końca września znana ma być ewaluacja jednostek naukowych prowadzona przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN). Nie bardzo jestem zorientowany w temacie i szereg kwestii jest dla mnie zagadkowych w tej ewaluacji (np. nie do końca rozumiem sam algorytm i wybór jednostek referencyjnych), ale cała 'impreza' jest chyba dość istotna, bo determinuje wysokość finansowania na kolejne lata. Jeżeli wrześniowy termin ma być utrzymany to w poniedziałek powinny pojawić się wyniki, na razie na stronie MNiSW nic na ten temat nie ma. 

Natomiast Obywatele Nauki na facebooku (tu ich profil) podrzucili linka do ciekawego artykułu w Dzienniku:
http://edukacja.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/438904,fatalna-ocena-polskich-uczelni-wiekszosc-z-nich-zagrozona.html

czytamy w nim m.in.:
Nową ocenę A+ chcieliśmy przyznać naprawdę elitarnym jednostkom, dlatego jest ich tak niewiele – tłumaczy prof. Maciej Zabel, przewodniczący Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN). I przyznaje, że największa grupa to jednostki, którym przypisano kategorię B.

oraz
Ponieważ za tym idą konkretne pieniądze, decyzja nie jest prosta. Należy wszystko dokładnie sprawdzić - zastrzega w rozmowie z DGP jeden z urzędników ministerstwa. Podczas poprzedniej ewaluacji zdarzało się, że minister podwyższała ocenę.

Czyli może nie być tak różowo, jeśli większość dostałą B... Zastanawia mnie również ostatnie zdanie - jak to minister może podwyższać ocenę rekomendowaną przez KEJN??? Jest to bardzo niepokojące, bo przecież cały KEJN pracuje nad oceną wiele miesięcy, więc zmiana oceny nawet w jednym przypadku podważa pracę całego Komitetu.

Ciekawy jest również udział w pracach KEJN firmy Index Copernicus International, która zaprojektowała "moduł wspomagający wybór jednostek A+"; więcej na ten temat można przeczytać w ostatnim protokole z pracy KEJN tu:
http://www.nauka.gov.pl/g2/oryginal/2013_09/ba24ff208e5d247fb53135fdce0d3ac7.pdf


michał żmihorski

5 komentarzy:

 1. Mnie również zaskakuje milczenie ze strony MNiSW. Zaskakującym jest, że po zmianie strony internetowej zniknęła informacja o ustaleniu grup jednorodnych. Swoją drogą, tak jak rozumiem, że ma istnieć tylko kilka jednostek w kategorii A+, tak stwierdzenie, że większość będzie w kategorii B jest dziwne. A kto, bądź ile jednostek będzie w kategorii A, bez plusa?

  michal

  OdpowiedzUsuń
 2. O tym, że IC będzie projektować moduł ekspercki wspomagający ocenę jednostek naukowych było wiadomo od początku. Wystarczy spojrzeć na materiały w dziale (Konferencje i szkolenia) na stronie POL-on.

  OdpowiedzUsuń
 3. ok, ja o tym nie wiedziałem. Nawiasem mówiąc czy to nie jest dziwne, że cała ewaluacja jest tak skomplikowana, że kilkunastu profesorów specjalnie do tego powołanych nie daje rady i trzeba wynajmować zewnętrzną firmę, która pomaga wykonać kategoryzację? Wydawało mi się zawsze, że prostota przepisów, w tym przede wszystkim zasad oceny, jest kluczowa by system działał sprawnie (by kierownicy jednostek wiedzieli jak działać, by w ocenie wypaść jak najlepiej). Ale widocznie się myliłem...

  OdpowiedzUsuń
 4. A widział Pan rozporządzenie? Bez systemu to raczej niewykonalne.

  OdpowiedzUsuń