piątek, 4 listopada 2011

Best statistics question ever?
Dyskusja nad prawidłową odpowiedzią toczy się zacięta, oponenci wysuwają coraz to poważniejsze argumenty i matematyczne dowody na słuszność swoich poglądów. I co najważniejsze - każdy z dyskutantów twierdzi (i jest tego absolutnie pewien), że to własnie on ma rację.. :)


http://flowingdata.com/2011/10/28/best-statistics-question-ever/
https://plus.google.com/116264189418994838408/posts/CSXeyftovTJPozdrawiam,
Kuba Szymkowiak

6 komentarzy:

 1. świetne, czytam komentarze i czasami jestem przekonany, że 0%, innym razem, że 100%. Dzięki Kuba za ten link, przyda się na koniec tygodnia :o))
  michał żmihorski

  OdpowiedzUsuń
 2. Michale - kombinuj, kombinuj :D

  http://tnij.org/bsqev - tutaj problem jest rozłożony na 'czynniki pierwsze' i dokładnie opisany, co, jak, skąd i dlaczego.
  Ale na początek zdecydowanie polecam po prostu siedzieć i kombinować - rozrywka gwarantowana ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zadziwilo mnie, ze to "najlepsze pytanie ze statystyki" spowodowalo na serio prowadzona dyskusje, ze w ogole ktos probowal te prawdopodobienstwa w taki czy inny sposob liczyc - a nie zostalo potraktowne od razu jako zart (bardzo zreszta fajny!). Przeciez bez zastanawiania sie nad prawdopodobienstwami widac, ze jest to przyklad wypowiedzi w ktorej zachodzi antynomia majaca zrodlo w niepoprawnynm uzyciu jezyka - bo zdanie orzeka o samym sobie (jest semantycznie zamkniete).

  To wyglada dokladnie tak jak gdyby ktos napisal ktoras z klasycznych antynomii z rodziny "paradoksu kłamcy" - i rozpętała by się dyskusja czy zdanie jest faszywe czy prawdzie.

  Sprawe wyjasnil elegancko Alfred Tarski (The Semantical Concept of Truth and the Foundations of Semantics; Philosophy and Phenomenological Research 4, 1944), do przeczytania np. na: http://www.ditext.com/tarski/tarski.html),
  co zreszta bylo jednym z najwazniejszych wkladow polskiej nauki do nauki swiatowej. Polecam!

  Felix

  OdpowiedzUsuń
 4. Felixie, szczerze mówiąc mnie to nie dziwi. Nad zdaniami samo-orzekającymi nadal dwoją się i troją mądre głowy, dlaczego więc nie miałyby dostarczać rozrywki tym, którzy nie są specjalistami w dziedzinie logiki. Poza tym - odnoszę jednak wrażenie, że to "najlepsze pytanie ze statystyki" ma jednak dalece większy sens ('drugie dno') niż bycie zwykłym żartem, czy kolejną analogią paradoksu kłamcy ;)
  Wkład Tarskiego w rozwój nauki jest bezsprzeczny - czy to jeśli chodzi o (wspólną z Gödelem o którym się zapomina) teorię modeli, czy to algebrę, topologię, logikę, teorię mnogości etc. To eleganckie wyjaśnienie Tarskiego o którym piszesz to nic innego jak semantyczna teoria prawdy. Rzeczywiście warto się zapoznać z jego pracami w wolnej chwili.
  Dla równowagi jednak, warto też spojrzeć na krytykę ówczesnej (tworzonej w dużej mierze właśnie przez Tarskiego) teorii mnogości w wydaniu Russella ;)

  Pozdr,
  Kuba

  OdpowiedzUsuń
 5. Szymek napisal:
  ... "najlepsze pytanie ze statystyki" ma jednak dalece większy sens ('drugie dno')

  Jesli tak, to moze tez powiem historyjke z drugim dnem:

  - Józek mowi do Maryśki: "Choc ze mna na siano".
  - Maryśka: "Nie pójde!"
  - Józek: "A czemu?"
  - Maryśka: "A bo ja jestem czysta jako lelija, a poza tym to mnie zawsze po tym głowa boli".

  No wiec ja gdy zobaczylem, ze pytanie jest jako calosc "niezborne",to uznalem ze sprawa zalatwiona - nie uwazalem za konieczne by jeszcze na dodatek rozwazac, dlaczego test wyboru w ktorym sa dwie takie same odpowiedzi rodzi tez klopoty (zupelnie niezaleznie od kwestii pomieszania poziomiow jezyka) - a wlasnie te rozwazania (jak teraz zobaczylem) zajely wiekszosc wywodow (zreszta bardzo ciekawych!) na wskazanej przez ciebie stronie webowej z odpowiezdia na BSQE.

  Ale faktycznie tak jest, ze wiekszosci ludzi nie przekona samo tylko "jestem czysta jako lelija" :-)

  Felix

  OdpowiedzUsuń
 6. Felixie, wydaje mi się, że jednak mimo wszystko zbytnio upraszczasz i bagatelizujesz problem. Bądź, co bądź rozpatrywany jest on na gruntach prawdopodobieństwa, a nie klasycznej logiki (kuszą twierdzenia Gödla), czy semantyki. Niektóre wnioski płynące z rozważań nad takimi 'żartami' w kontekście wyciągania późniejszych wniosków przy pracy nad rzeczywistymi problemami i hipotezami mogą być co najmniej interesujące ;)

  OdpowiedzUsuń