piątek, 21 października 2011

neuroekologia

Ostatnio modne jest dodawanie roznych dziwnych przedrostkow do slowa
"ekologia". tutaj - nawet ciekawy ;) - przyklad: rzecz o
neuroekologii:

http://icb.oxfordjournals.org/content/51/5/751.abstract?etoc

pozdrawiam
\szymek

6 komentarzy:

 1. myślę, że to bardzo dobra kombinacja, bo mam wrażenie, że wyniki badań fizjologicznych, w tym przede wszystkim eksperymentów, bywają słabo zakotwiczone w realnych warunkach życia badanego gatunku. Wnioski dot. mechanizmów fizjologicznych i ich przełożenie na fitness, opłacalność strategii życiowych itp., mogą się mocno różnić między labem a Puszczą Białowieską... I w tym kontekście powiązania tego typu jak neuroeco... są super.
  michał żmihorski

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziś nawet neurobiolodzy chcą być eko.. ;)

  A tak poważniej, miałem swego czasu taki przedmiot jak ekofizjologia, na którym były poruszane między innymi takie tematy. Póki co nie widzę różnicy miedzy tą 'neuroekologią', a 'ekofizjologią'. Nie zmienia to faktu, że tematyka interesująca ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. zgadzam się :) choć po ostatnim esebie, gdzie usłyszałem rzecz o psychoekologii i cyberekologii - stwierdziłem że za dużo tego słowotwórstwa ;) a tak na serio - bardzo się cieszę że są takie podejścia jak neuro czy immuno w ekologii - pozwala to lepiej pytać o mechanizmy prcesów ekologicznych

  OdpowiedzUsuń
 4. Szymek, a co słyszałeś o tej cyberekologii? Możesz rzucić jakimiś nazwiskami albo papierami, bo szukam czegoś konkretnego w tym temacie (a na ISI nic nie ma prawie)
  michał żmihorski

  OdpowiedzUsuń
 5. Szymonie - przyłączam się do prośby Michała.

  Ja mogę podrzucić 4 linki znalezione na szybko:
  http://www.nytimes.com/2000/12/26/science/first-cells-then-species-now-the-web.html?pagewanted=all&src=pm

  http://www.jstor.org/pss/1576008

  http://www.sis.pitt.edu/~dtipper/3957/Biology2.pdf

  http://www.dtic.mil/cgi-bin/GetTRDoc?Location=U2&doc=GetTRDoc.pdf&AD=ADA411943

  OdpowiedzUsuń
 6. No wlasnie niewiele tego jest... Gosc ktorego slyszalem prezentowal cos o ekosystemie i jego analizie na zasadzie podobienstw do systemu komputerowego. jak odgrzebie abstrakt to Wam przesle. papierow na ten temat faktycznie jeszcze niet...

  OdpowiedzUsuń