poniedziałek, 10 października 2011

Diagnoza mobilności instytucjonalnej i geograficznej osób ze stopniem doktora w Polsce w roku 2009

Jakiś czas temu przypadkowo trafiłem na dość interesujący raport dotyczący mobilności doktorów w Polsce.
Szukałem na blogu i szukałem - ale nie zauważyłem, żeby pojawiło się to wcześniej. Jeśli info o tym raporcie już było - dajcie znać, post będzie do skasowania ;)


Na początek krótka notatka:

"Najistotniejszym wnioskiem z analiz przeprowadzonych na potrzeby raportu Diagnoza mobilności instytucjonalnej i geograficznej osób ze stopniem doktora, opracowanego przez Dominika Batorskiego, Michała Bojanowskiego i Dominikę Czerniawską we współpracy z Maciejem Ostaszewskim i Jackiem Szejdą (ICM oraz OPI, 2009) jest bardzo niski poziom mobilności międzyinstytucjonalnej rozumianej jako zmiana miejsca pracy. Skala zatrudniania pracowników naukowych w miejscu, w którym uzyskali stopień doktora, jest bardzo wysoki – zdecydowanie wyższy niż w innych krajach europejskich. Natomiast zmiana instytucji po uzyskaniu stopnia doktora jest prawie zawsze związana z przenosinami do biznesu lub administracji, a także z przejściem do mniejszych uczelni, nie-posiadających uprawnień do nadawania stopni i koncentrujących się na dydaktyce. Szczególnie wysoki poziom wsobności zatrudnienia jest w uczelniach największych i najważniejszych, aż 85-95% ich pracowników to osoby, które otrzymały doktorat na tej samej uczelni.

Zmiana miejsca zatrudnienia po uzyskaniu doktoratu wiąże się ze statystycznie większą liczbą publikacji książkowych, a przede wszystkim z około dwukrotnie większą liczbą zgłaszanych wniosków patentowych, stwierdza raport. Brak mobilności instytucjonalnej nie sprzyja rozwojowi kontaktów naukowych, które są podstawą w rozwoju zawodowym, mobilności terytorialnej i współpracy pomiędzy zespołami badawczymi."

(źródło: http://tnij.org/mnisw-raport)

I link do pdf'a:
http://tnij.org/raportdoktorzy



Pozdr,
Jakub Szymkowiak