poniedziałek, 29 listopada 2010
Gdzie znajduje się Polska? :)
piątek, 26 listopada 2010
Ktokolwiek widział, ktokolwiek ma....
Pozdrawiam
PSkorka
środa, 24 listopada 2010
Przystanek Alaska
http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103085,8707894,42_losie__odstrzelone_w_celach_naukowych___Ekolodzy_.html
Coś na temat "population ecology & management". W sumie zajefajny temat do badań zarówno od strony samej ekologii gatunku oraz powiązania procesów ekologicznych w obrębie populacji z czynnikami środowiskowymi i historycznymi.
Może macie jakieś hipotezy dlaczego w Polsce dzieje się tak a nie inaczej? Artykuł napisany jest jednostronnie, co uniemożliwia wstępne zapoznanie się z meritum sprawy, ale warto poczytać i się nad tym trochę zastanowić.
Pozdr,
MS
piątek, 19 listopada 2010
spotkanie POPGENu
przekazuje info o ciekawym spotkaniu:
Witamy wszystkich bardzo serdecznie, nastepne spotkanie popgenu odbedzie sie 23.11 we wtorek o godz. 16.30 w MIIZie PAN na IV pietrze. referaty wygloszą:
dr Robert Rutkowski MIIZ PAN "Genetyka w ochronie zagrożonych gatunków - przykład polskiej populacji głuszca Tetrao urogallus"
oraz
Karolina Doan IGiB UW "Krymskie wakacje. Analiza genetyczna pleistocenskich jeleni szlachetnych" serdecznie zapraszamy! Hania Panagiotopoulou i Mateusz Baca
kasy nie będzie
czwartek, 18 listopada 2010
Seminarium w Górkach
22 listopada, godz. 11.oo (poniedzialek)
Marcin Tobółka
"Wybrane aspekty biologii i ekologii bociana białego w Wielkopolsce."
Wszystkich serdecznie zapraszam!
niedziela, 14 listopada 2010
Przykładowe dane
kumate muchołówki
Bardzo fajne eksperymenty i wyniki – Ficedule kopiujące wybór skrzynki lęgowej za bogatkami (w oparciu o symbol na froncie skrzynki!!) i oceniające przy tym performance (liczba jaj lub piskląt) sikorek.
http://rspb.royalsocietypublishing.org/content/early/2010/11/03/rspb.2010.1610.full.pdf+html.
Dlaczego tego typu praca ma frekwencję raz na rok??
Tak czy inaczej – nowatorskie, dobre, inspirujące. Czy ktoś 10 lat temu myślał, że można zarządzać wyborem miejsca gniazdowania ptaków, malując im krzyżyk lub trójkąt na budce???
Pozdr,
pch
czwartek, 11 listopada 2010
Kryterium Akaike'a a problem "multicollinearity" w modelach regresyjnych
Jak wiadomo problem "multicollinearity" jest powszechny w badaniach. Wlasnie siedze nad danymi ktore obarczone sa tym problemem i zastanawiam sie co zrobic. Wolalbym nie stosowac brutalnie PCA, bo konkluzje z wynikow powinny miec stricte aplikacyjny charakter, wiec zalezy mi na konkretach, a nie na dosc abstrakcyjnym, dla zwyklego czowieka, pisaniu, ze skladowa glowna miala wplyw itp. Spotkalem sie z opinia, ze rozwiazaniem problemu jest selekcja "najlepszego" modelu metodą Akaike'a i ze to omija problem wspolzmiennosci. Macie moze rozeznanie, albo publikacje wskazujace wprost, ze tak jest rzeczywiscie ?
Pozdrawiam
PSkorka
środa, 10 listopada 2010
BES rulez (w pokazywaniu nowych trendów w statystyce)
Żeby nie było tylko jak to źle w polskich naukach ścisłych (w odróżnieniu od nieścisłych – vide casus mojego faworyta z Krakowa, prof. JH, co to swój doktorat na zydlu w kiblu napisał i uważa, że doktoranci przeginają z tymi postulatami pieniędzy za pracę); no więc, żeby nie było – polecam uwadze całą kolekcję papierów na early-online w Behavioural Ecology and Sociobiology, poświęconych nowym technikom/trendom w statystyce. Od Burnhama & Andersona po Nakagawę – bardzo odświeżające i inspirujące (jak dla mnie, prostaczka). Pleasure to read, kak goworiat francuzy.
Pozdro,
Przemek Chylarecki
wtorek, 9 listopada 2010
American Dream
Poniżej link:
http://wyborcza.pl/1,75515,7441171,Ilu_laureatow_Nagrody_Nobla_zatrudniles_.html?as=1&startsz=x
Pozdrawiamy,
Marcin i Michał
piątek, 5 listopada 2010
Nierzetelnośc naukowa w Polsce
Wygrzebek z dzisiejszej Gazety:
"Polskie uczelnie chcą skończyć z plagiatami. Rektorzy i naukowcy po raz pierwszy przyznają, że to problem, i otwarcie dyskutują o patologiach w polskiej nauce. O naruszeniu praw autorskich, a w szczególności uzyskiwaniu awansu naukowego w oparciu o cudze dokonania dyskutowano przez dwa dni w Bydgoszczy. Doświadczeniami dzielili się rektorzy, prorektorzy, dziekani i naukowcy, ale też rzecznicy dyscyplinarni i członkowie komisji dyscyplinarnych z kilku uczelni."
Całość na: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,8615050,Uczelnie_nie_chca_sie_dluzej_wstydzic.html
PS. popatrzcie, kto przewodniczył obradom ;)
Pozdr,
Krysia
środa, 3 listopada 2010
wtorek, 2 listopada 2010
Open Access...
A żeby było wesoło, na koniec podsyłam namiary na papier, który dostałem od Przemka Chylareckiego. Artykuł ten pokazuje, że po uwzględnieniu wszystkich współzmiennych efekt Open Access nie ma istotnego wpływu na liczbę cytacji danego artykułu:
Patterns of Citations of Open Access and Non-Open Access Conservation Biology Journal Papers and Book Chapters
No i pytanie: czy to dobry sposób inwestowania pieniędzy podatnika przeznaczonych na naukę??? Co uważacie?
Michał Żmihorski
P.S. Może rozsądniej byłoby wykupić wszystkim dostęp do WILEY'a, bo aktualnie np. ja nie mam żadnego dostępu do szeregu topowych journali...