poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Kurs R

Dostałem prośbę o zamieszczenie ogłoszenia komercyjnego na blogu. Ponieważ rzecz jest godna uwagi i może być przydatna dla wielu osób (sam na taki kurs chętnie bym się wybrał kilka lat temu) zamieszczam to ogłoszenie:


z przyjemnością zapraszamy na szkolenie pod tytułem "Analiza danych biologicznych w R: badania środowiskowe", które odbędzie się w dniach 9-11 września 2016 na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu. Kurs poprowadzi dr hab. Jakub Kosicki z Zakładu Biologii i Ekologii Ptaków, Instytutu Biologii Środowiska Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jakie zagadnienia zostaną omówione i przećwiczone?
1. Wprowadzenie do środowiska R (instalacja, biblioteki, R studio, import danych do R).
2. Pierwsza sesja w R: gdzie szukać pomocy, operatory, arytmetyka, wektory, indeksowanie
wektorów, macierze, ramki danych.
3. Proste pętle i funkcje.
4. Statystyki opisowe wraz z wizualizacją danych (średnia arytmetyczna, geometryczna,
ucięta, harmoniczna, mediana, moda, odchylenie standardowe, błąd standardowy, rozstęp, rozstęp międzykwartylowy, różne typy wykresów: rozrzutu, histogramy, pudełkowe, skrzypcowe itp.
5. Klasyczna statystyka testowa (testy normalności, jednorodności wariacji, testy parametryczne i nieparametryczne, analiza wariancji).
6. Korelacja i regresja: regresja liniowa, nieliniowa, funkcje sklejane.
7. Analiza składowych głównych.
8. Uogólnione modele liniowe, modele addytywne, drzewa regresyjne.

Dla kogo przeznaczony jest ten kurs?
Kurs jest przeznaczony dla biologów środowiskowych, którzy zainteresowani są analizą danych w R, a jednocześnie nie posiadają umiejętności programowania. Z tego względu podczas kursu jego uczestnicy zapoznają się z podstawami języka programowania, możliwościami analitycznymi w obrębie klasycznej statystki testowej, metodami wizualizacji wyników oraz z podstawami modelowania. Szczególny nacisk zostanie położny na stronę techniczną, czyli pogłębianie znajomości R, przy czym cały aspekt matematyczny zostanie ograniczony do niezbędnego minimum. Zapewniamy materiały szkoleniowe oraz komputery z oprogramowaniem.

Jakie będą efekty?
Po odbyciu kursu, jego uczestnik będzie posiadał niezbędne umiejętności do samodzielnego poszerźania wiedzy o bardziej zaawansowane techniki z wykorzystaniem R. Ponadto, powinien potrafić dostosować metodę̨ analityczną do swoich danych i potrzeb, napisać odpowiedni skrypt w R i zinterpretować otrzymane wyniki.

Czy sobie poradzisz? Na pewno!
Jedynymi koniecznymi wymogami, które musi spełniać każdy kursant, to chęć poszerzania wiedzy i poczucie humoru :)

Zachęcamy do rejestracji! Koszt uczestnictwa wynosi 1000 zł. Formularz rejestracyjny znajdą Państwo pod adresem:

W razie pytań i wątpliwości służymy pomocą.

Pozdrawiam,
dr Joanna Ciomborowska
ideas4biology Sp. z o.o.
tel. 698 141 228

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza