środa, 23 grudnia 2015

Nowe listy czasopism punktowanych!



cały komunikat MNiSW tutaj:
http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/juz-sa-nowe-listy-punktowanych-czasopism-na-2015-rok.html

Ponad 11 000 czasopism na liście A, punktacja podobna jak poprzednio, czyli nadal trzy notatki w Pracach Geograficznych, dają prawie tyle samo punktów, co artykuł w Nature Communications, a dorzucenie do Prac jednego artykułu w Notatkach Płockich, daje już wyraźną przewagę... "Ziemniak Polski" wyceniono, co prawda, na jedynie 5 punktów, ale siedem ziemniaków (chciałoby się powiedzieć "kilo ziemniaków") daje jeden Oikos... Itd. Bez rozciągnięcia tej skali, to całe liczenie punktów chyba niewiele przynosi w nauce. Może rozsądne byłoby w naukach biologicznych ustalenie limitu punktów, które jednostka może uzyskać z listy B, np. za każde 200 pkt z listy A może wykazać max 5pkt z listy B. Albo zwyczajnie to rozciągnąć, mnożąc punktację z A przez 10.

Kolejnym przykrym wnioskiem płynącym z analizy listy B jest stwierdzenie, że MNiSW nadal nie zatrudniło nikogo, kto umiałby stworzyć plik PDF... Od strony 65 do 93 mamy miejsce na notatki? 

Ciekawe jest również, że istnieją cztery czasopisma o identycznej nazwie "Zeszyty Naukowe"...

Widzicie jakieś inne sensacyjne zmiany?

Michał Żmihorski

niedziela, 20 grudnia 2015

Kolejne zmiany w konkursach NCN...


Powyższe zdjęcie przedstawia nowy algorytm do wyliczania wynagrodzeń w konkursie FUGA... Sorry za ironię, ale wiele osób narzeka na permanentnie zmieniające się zasady finansowania projektów, wynagrodzeń, tego kto kiedy jaki projekt może składać i spełnienie jakich kryteriów jest do tego konieczne. Popieram ideę udoskonalenia systemu, ale te zasady nie powinny się zmieniać tak znacznie i tak często. Niestabilność prawa sprzyja przypadkowym sukcesom i porażkom aplikujących, a przecież chodzi o to, by pieniądze dostawały najlepsze projekty. Jeśli zasady wymagają tak częstych zmian, to może nie powinny być tak szczegółowe? Z tego co widzę, to NCN obecnie rezygnuje z pomysłów, które niedawno wprowadzał. Może NCN mógłby zostawić więcej decyzji w rękach kierownika projektu na temat tego kogo, jak i za ile zatrudnia w swoim projekcie?

Więcej szczegółów w sprawozdaniu z grudniowego posiedzenia rady NCN:

Michał Żmihorski

wtorek, 15 grudnia 2015

Praca dla ornitologów



Poszukujemy ornitologa ze znajomością metody kartograficznej.

Poszukujemy ornitologa z dużym doświadczeniem w stosowaniu metody kartograficznej do liczenia rozmieszczenia i zagęszczenia ptaków.

Celem pracy byłoby określenie liczebności sikory bogatki Parus major i sikory modrej Cyanistes caeruleus na wyznaczonych obszarach w Warszawie i pod Warszawą.

Termin rozpoczęcia pracy: początek stycznia 2016. Praca dorywcza o niepełnym wymiarze godzin. Forma zatrudnienia: umowa o dzieło.

Prosimy o przesłanie życiorysu, ze szczegółowym opisem doświadczeń ornitologicznych i ew. posiadanych pozwoleń / certyfikatów na adres marta.szulkin@cent.uw.edu.pl.


Poszukujemy chętnych do pracy w terenie przy badaniach nad sikorą bogatką w Warszawie i okolicach.

Poszukujemy asystentów terenowych do pracy przy obrączkowaniu / monitoringu populacji sikory bogatki Parus major  w Warszawie i okolicach w okresie zimowym i / lub w sezonie wiosennym.

Termin rozpoczęcia pracy: początek lutego 2016 lub później. W zależności od ustalonego zakresu obowiązków, praca może mieć charakter dorywczy (zwłaszcza w zimie) lub pełny (na wiosnę).

Forma zatrudnienia: umowa o dzieło. Prosimy o przesłanie życiorysu, ze szczegółowym opisem doświadczeń ornitologicznych i  wykazem posiadanych pozwoleń (np. obrączkarskich) i certyfikatów (np. PolLASA) na adres: marta.szulkin@cent.uw.edu.pl