środa, 29 stycznia 2014

Poszukiwany doktorant do udziału w projekcie NCN


Poszukuję doktoranta/doktorantki, który/a włączy się do prac badawczych w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki pt. „Wpływ światła na rozwój i kondycję piskląt ptaków gniazdujących w dziuplach”.

Światło należy do najsłabiej zbadanych czynników abiotycznych środowiska gniazdowego ptaków. Badania prowadzone na drobiu sugerują, że natężenie oraz spektrum światła mogą mieć pozytywny wpływ na tempo rozwoju i kondycję młodych osobników. Co ciekawe, dotyczy to nie tylko wyklutych piskląt, ale również embrionów. Jest to możliwe, dzięki przenikaniu światła przez skorupkę jaja oraz celowym odsłanianiu jaj przez ptaki dorosłe w czasie wysiadywania. Niniejszy projekt, jest pierwszą próbą testowania powyższych hipotez na dzikich ptakach.

Badania prowadzone będą w bezpośrednim sąsiedztwie Wydziału Biologii UAM w Poznaniu na populacji bogatki gniazdującej w skrzynkach lęgowych, wyposażonych w system regulacji ilości światła docierającego do środka. Zaplanowano trzy sezony badawcze, w czasie, których przeprowadzone będą badania eksperymentalne i korelacyjne. Ich celem będzie sprawdzenie jak warunki świetlne w miejscu gniazdowym wpływają na: czas inkubacji, tempo wzrostu piskląt, odpowiedź immunologiczną i kolory piór oparte na karotenoidach. Istnieje możliwość rozbudowania projektu o kolejne zagadnienia. Więcej szczegółów dotyczących projektu znajduje się na stronie: http://www.zbiep.amu.edu.pl/adrian/pl/

Doktorant odpowiedzialny będzie za:
 - badania terenowe (instalacja budek lęgowych, kontrola lęgów, biometria, pomiary światła, pomiary aktywności ptaków)
- badania laboratoryjne (molekularne oznaczanie płci, pomiar i analiza kolorów piór, analizy statystyczne).

Warunkiem przyjęcia jest uzyskanie pozytywnej oceny w trakcie postępowania rekrutacyjnego na studia doktoranckie na Wydziale Biologii UAM (patrz szczegóły rekrutacji i regulamin Studium Doktoranckiego www.staff.amu.edu.pl/~biologia/page.php?id=system_ksztalcenia-doktoranckie), które zwykle odbywa się w pierwszej połowie lipca.

Wszystkie koszty związane z realizacją projektu, łącznie z wyjazdem na konferencję, będą w pełni finansowane ze środków projektu. Doktorant będzie miał zapewnione stanowisko pracy oraz dostęp do najnowocześniejszego sprzętu spektrofotometrycznego oraz laboratorium molekularnego. Przewidywany termin rozpoczęcia badań terenowych to marzec 2014, dlatego oczekuję, że kandydat włączy się w nie jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem studiów doktoranckich. Doktorant ma wysokie szanse otrzymania stypendium doktoranckiego UAM, a oprócz tego otrzyma wynagrodzenie z grantu.

Idealny kandydat powinien:

- posiadać doświadczenie w terenowych pracach związanych z chwytaniem ptaków, zwłaszcza w wykonywaniu pomiarów biometrycznych oraz pobieraniu krwi;
- znać język angielski w stopniu pozwalającym na swobodne komunikowanie się i czytanie prac naukowych;
- sprawnie obsługiwać komputer
- cechować się chęcią uczenia się, samodzielnością, kreatywnością i poczuciem humoru;
- mile widziane: licencja Stacji Ornitologicznej MiIZ PANna obrączkowanie ptaków; prawo jazdy, znajomość metod molekularnych, publikacje naukowe

Osoby zainteresowane proszone są o przesłanie CV, listu motywacyjnego oraz danych (telefon, e-mail) osoby/osób mogących wiarygodnie zaopiniować kandydata (np. promotora pracy magisterskiej lub pracodawcy). Spośród zgłoszonych kandydatur, wybrane osoby zostaną zaproszone na rozmowę. Wszelkie pytania i uwagi proszę kierować do:

dr hab. Adrian Surmacki (kierownik projektu) 
e-mail: adrian@amu.edu.pl
 tel.: 61 8295614

Zakład Biologii i Ekologii Ptaków
Wydział Biologii UAM
Umultowska 89
61-614 Poznań