środa, 6 lutego 2013

Komitet Biologii Ewolucyjnej i Teoretycznej PAN na facebooku

Moi Drodzy,
Jeżeli ktoś chciałby "polubić" facebookowy profil Komitetu, to jest teraz ku temu dobra okazja. Właśnie umieściliśmy tam nasze stanowisko w sprawie oświadczenia wydanego przez Akademicki Klub Obywatelski.
Pozdrawiam,
Joasia Rutkowska

5 komentarzy:

 1. W kwestii oświadczenia AKO: Jedna z sygnatariuszek otwarcie uczy studentów na ćwiczeniach, że np. nie powinno się pobierać krwi do celów medycznych od osób homoseksualnych, ponieważ jest to grupa społeczna, która prowadzi niemoralny styl życia. Takich "kwiatków" i błyskotliwych idei jest niestety więcej..

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje mi się, że raczej nie da się upilnować nikogo by nie wyrażał swoich poglądów. Natomiast powinno to być jasno wyartykułowane kiedy mówi się o nauce a kiedy wyraża osobiste zdanie, które analityczny umysł studenta powinien należycie przetworzyć i zinterpretować. Problem w tym, że analityczne umysły studentów to już rzadkość a prywatne, nienaukowe poglądy bywa, że zamiast być krótką dygresja stają się treścią wykładów czy ćwiczeń.

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy,
  ja bym tego co napisał Kuba nie podciągał pod wyrażanie swoich poglądów - to jest raczej obrażanie konkretnej grupy społecznej. I nie wydaje mi się, żeby wplatanie tego typu komentarzy przez naukowców podczas nauczania młodzieży zarówno o umysłach analitycznych jak i nie analitycznych było w porządku. Co by nie mówić Ci ludzi pełnią role pewnego rodzaju autorytetów.....

  pozdrawiam,
  Michał Bogdziewicz

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzam się. Mój komentarz miał raczej ogólniejszy charakter, nie ustosunkowywałem się do przedstawionego przez Kubę przegięcia. Z uwagi właśnie na to, że ma być się autorytetem można i niekiedy należy wypowiedzieć swoje zdanie w kwestiach społecznych - słuchacze w razie czego chyba potrafią już w wieku studenckim ocenić wartość takiej wypowiedzi. Minister może bardziej chodzi byśmy się jak Kościół nie mieszali do polityki i przypadkiem nie wykazywali, że PO jest be. Jakoś mi się nie chce wierzyć patrząc na moralność "Ludzi władzy" by o cokolwiek innego im chodziło.
  Wracając do przykładu Kuby - tylko dla wariata taka osoba pozostanie autorytetem wypowiadając takie tezy. Więc nie wiem czy tworzenie kolejnych tego typu inicjatyw to nie jest trwonienie czasu. Z drugiej strony Klub musi się czymś wykazać ... Tak jak pisałem ważne są proporcje - miałem takiego wykładowcę, który w ramach ekologii opowiadał jak to dobrze gdy jest się panną mieć kota i do czego się on przydaje. Do proporcji ważny jest jeszcze poziom i otwartość na dyskusję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na swój dziwaczny sposób oświadczenie AKO jest zabawne - pojawiają się (niezbyt udane) próby rzeczowej, naukowej argumentacji, ale z boku już wyjeżdża "prawda historyczna" i chęć sklasyfikowania takich czy innych zachowań zgodnie ze światopoglądem sygnatariuszy listu. Swoją drogą, od kiedy to teoria ewolucji jest popularna w tych kręgach?!?
  Łukasz

  OdpowiedzUsuń