czwartek, 12 lipca 2012

Atlas pospolitych ptaków lęgowych Polski

Ukazała się, moim zdaniem świetna książka - atlas ptaków lęgowych Polski autorstwa Lechosława Kuczyńskiego i Przemka Chylareckiego. 

Garść konkretów po bardzo wstępnym przekartkowaniu atlasu: tytuł dość niepozorny, ale w środku ogromny ładunek informacji, uzyskanych w oparciu o aktualne dane (MPPL jako input, dla lat 2000-2010) i z wykorzystaniem zaawansowanych technik statystycznych (random forest, uwzględnione 93 predyktory środowiskowe). Nareszcie mamy książkę o ptakach gdzie poza prozą jest masa twardych danych! Dla każdego gatunku autorzy prezentują: predykcję zagęszczeń w postaci kolorowej mapy (a w zasadzie dwóch - w różnych skalach), wizualizację zależności zagęszczenia gatunku od najważniejszych czynników środowiskowych (jak rozumiem są to spliny?), ważność predyktorów, oraz trend liczebności populacji i rozpowszechnienia (jakieś wygładzanie z przedziałem ufności, oraz punkty oryginalne z błędami).I jeszcze dodatkowo o każdym gatunku garść informacji o jego trendach w EU, statusie wg. IUCN i Dyrektywy ptasiej itp w postaci małej tabelki. Bardzo doceniam tę tabelkę, bo prezentuje to co było dotychczas rozrzucone po kilku większych opracowaniach BirdLife'u i podobnych.

Generalnie kawał dobrej roboty na bardzo wysokim poziomie!
Nie wiem jeszcze jak, gdzie i za ile to można kupić/otrzymać - wkrótce więcej info na ten temat!

michał żmihorski

przykładowy gatunek (jak łamię tym printscreenem jakieś prawa autorskie itp. to dajcie znać!):


16 komentarzy:

 1. Witam,
  wygląda interesująco, chetnie bym poczytał:) Jak coś bedzie wiadomo, jak ją można nabyć, proszę o namiary.
  Pozdrawiam,
  RM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. właśni, właśnie... dajcie znać jak nabyć to cudo:)

   Usuń
 2. Warto jeszcze dodać, że cała książka została bardzo ładnie wydana, w świetnej jakości. Więc nie dość, że jest to merytoryczna uczta dla neuronów, to jeszcze niezwykle estetycznie podana! ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Publikacja została wydana nakładem wydawnictwa GIOŚ (Biblioteka Monitoringu Środowiska) i sfinansowana przez NFOŚ. W związku z tym jest darmowa, ale niestety większość nakładu została przekazana instytucjom zajmującym się środowiskiem. Dlatego będzie niezmiernie trudno uzyskać egzemplarz Atlasu. GIOŚ planuje jednak udostępnienia wersji elektronicznej książki w ciągu kilku tygodni. OTOP planuje wysyłkę książki dla obserwatorów MPPL, dzięki którym uzyskano dane o ptakach.
  Pozdrawiam,
  Tomek Chodkiewicz

  OdpowiedzUsuń
 4. Mapki wyglądają świetnie. Fajnie byłoby je mieć w formie cyfrowej. Wgrałoby się do GPSa i srum. Jedziemy sobie samochodem przez Polskę i już wiemy, że np. za kilkanaście kilometrów jest szansa zobaczenia paru srokoszów, a za godzinkę wjedziemy w strefę np. potrzeszcza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pomysł niezły! taka automapa z ptakami! Jak już mapy są zrobione to przerzucenie tego na jakiś format GIS powinno pójść z automatu...

   Usuń
  2. heheh coś jak lonley planet na iphona/smartfona, wpiszesz "dzierzba" i wyświetlają się wszystkie okoliczne miejsca gdzie można ją zobaczyć. Dobre by to bylo:) Piotrek opatentuj

   Usuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. szymek - dawaj nie ma się co krępować;-). jeśli mamy iść do przodu, to nie ma złych pytań (są tylko słabe odpowiedzi).
   pch

   Usuń
 6. zaglądam na stronę GIOŚ i tej publikacji w PDF nadal nie widzę, czy jeszcze jej nie ma, czy ja nie mogę jej znaleźć?
  pzodrawiwam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeszcze się nie pojawiła w wersji PDF.

  Pozdr,
  JSz

  OdpowiedzUsuń
 8. to było do przewidzenia,że GIOS będzie ściemniać z PDF-em.
  2,5 miesiąca,a tu nic....

  OdpowiedzUsuń
 9. http://www.mppl.otop.org.pl/GIOS/AtlasMPPL_web.pdf

  Jest już wersja PDF.

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja dodam - dla zainteresowanych lubiących "papier" ;) że po wysłaniu do GIOŚ pisemnej prośby o przesłanie publikacji - bez problemu ją wysyłają do każdego, pewnie do wyczerpania zapasów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwłaszcza że jak widzę link do pdf-a (tymczasowo?) umarł ;)

   Usuń
 11. jest tutaj http://monitoringptakow.gios.gov.pl/351,publikacje.html

  OdpowiedzUsuń