sobota, 18 lutego 2012

Wyniki konkursu NCN dla doświadczonych

Wczoraj pojawiły się na stronie NCNu wyniki konkursów dla doświadczonych naukowców.

Tutaj komunikat:
http://www.ncn.gov.pl/aktualnosci/2012-02-17-wyniki-doswiadczeni

a tutaj lista w kategorii "nauki o życiu"
http://www.ncn.gov.pl/finansowanie-nauki/konkursy/wyniki/maestro15-06-2011-nz

na pierwszy rzut oka dominacja "neuro-cyto-genetyki", chyba tylko jeden projekt ekologiczny. Wynik ten może sugerować, że polska działka eko-ewo jest jednak relatywnie słaba...

michał żmihorski

czwartek, 16 lutego 2012

Likwidacja CBE PAN

od jakiegoś czasu wiadomo, że Centrum Badań Ekologicznych PAN w Dziekanowie Leśnym zostanie zlikwidowane. Różne są przypuszczenia dotyczące sposobu samej likwidacji i sytuacji prawnej nieruchomości należącej do CBEPAN. Jednym z pomysłów jest podobno przejęcie majątku CBEPAN przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie. Tak czy inaczej, wydaje się, że upadek CBEPAN jest już kwestią kilku najbliższych miesięcy. Tutaj decyzja Prezesa PAN w tej sprawie:

http://www.kancelaria.pan.pl/images/stories/pliki/akty_prawne_dokumenty/decyzje/decyzje%202012/Decyzja%20Nr%207%20z%20dn.23.01.12.pdf

michał żmihorski

poniedziałek, 13 lutego 2012

MaxEnt: tango down?

Polecam świeży (on-line early) artykuł Andy Royle’a i in. opublikowany w Methods in Ecol & Evolution. Royle i jego bezwstydni koledzy (wśród nich następny gigant: Jim Nichols) zaatakowali MaxEnt, czyli powszechnie używany software (dokładniej: jego algorytm) do predyktywnego mapowania rozmieszczenia stworzeń w oparciu o dane typu „presence-only”. MaxEnt był w ostatnich latach bardzo popularny jako najbardziej przyjazne użytkownikowi narzędzie modelowania takich danych i uzyskiwania nadspodziewanie dobrych map rozmieszczenia potencjalnego. Ponieważ nie skalałem się użyciem MaxEnta (podobnie jak i jakiegokolwiek innego algorytmu species distribution models), więc nie będę rozwijał tematu, czekając na odzew innych PT Uczonych Kolegów. Jak dla mnie, zapowiada się ciekawy okres na froncie SDM. Wygląda na starcie gigantów, bo po stronie MaxEnta zaangażował się ostatnio Trevor Hastie (artykuł maxent dla blondynek w Div & Distr 2011), więc – biorąc pod uwagę równie dobre nazwiska gości od artykułu w MEE – powinno być ciekawie.

 

Przemek Chylarecki

Kata­log blo­gów naukowych

Na zaprzyjaźnionym blogu "Warsztat badacza komunikacji" Emanuel Kulczycki zamieścił (a w zasadzie zamieszcza, bo projekt jest w trakcie realizacji) katalog blogów naukowych (my też jesteśmy!). Warto rzucić okiem, jest sporo ciekawych i wartych odwiedzenia, jest też troszkę info o samych blogerach.

więcej tu:

http://ekulczycki.pl/warsztat_badacza/katalog-blogow-naukowych/

Nawiasem mówiąc ciekawy blog i zachęcam do odwiedzania!
michał żmihorski

poniedziałek, 6 lutego 2012

wizualizacja vol. 2

kontynuując temat wizualizacji danych, podsyłam dwa kolejne linki:

1. Świetne animacje występowania różnych gatunków ptaków na terenie USA, wszystko na bazie STEM-ów.

klik!

2. Coś, co właściwie trudno nazwać, bo zdecydowanie wykracza rozmachem poza granice tego, co zazwyczaj rozumiemy pod hasłem 'wizualizacja danych'.

Cytując za flowingdata.com:
"It begins with the capture of a grizzly, its tagging, and then release, as a first-person narrative tells a story through the eyes of the bear. You, the observer, are allowed to follow the bear and explore its environment on an abstract map, and somewhere along the way digital and the physical world melt together."

Czyli projekt Bear71:

klik!


Pozdrawiam,
Kuba Szymkowiak

niedziela, 5 lutego 2012

Jak napisać maszynopis

W chwilowym odpływie inwencji przy pisaniu maszynopisu pogrzebałem po blogach i znalazłem taki oto zbiór porad.
Polecam, bo napisane z humorem, a niektóre porady są naprawdę ciekawe:
"Do not quote dead people too often; they won't be your referees", albo:
"Do not read too much before you begin to write" ;-))
Miłego czytania,
Pozdrawiam
Piotrek

środa, 1 lutego 2012

Klasyka gatunku, machine learning i magiczne 0.05

Od początku, czyli:

Klasyka gatunku w postaci prac samego Sir Ronalda Fishera. Są to bodajże wszystkie prace jakie kiedykolwiek wyszły spod jego pióra, do tego całość zebrana i zdigiatalizowana w jednym miejscu:

klik!

Kurs machine learning - u najlepszych, a w dodatku za darmo!

klik!

Magiczne 0.05 - czyli time to blow up the cathedral ;)

klik! (notka)
klik! (pdf)


Pozdrawiam,
Kuba Szymkowiak