sobota, 2 lipca 2011

Harmonogram konkursów grantowych NCN

Na stronie NCNu pojawił się wstępny harmonogram planowanych konkursów grantowych na rok 2011 i 2012. Jeżeli o mnie chodzi to mam dwa główne zarzutu do NCNu w tej sprawie:
1. harmonogram pojawia się po zakończonym konkursie, czyli jak dla mnie za późno, bo znając ten harmonogram miesiąc temu podjąłbym inną decyzje odnośnie składania projektu. Myślę, że wiele osób jest w podobnej sytuacji i się mocno zdziwi czytając harmonogram...

2. Zgodnie z harmonogramem aż do września 2012 nie będzie żadnego konkursu dla doktorów. W praktyce oznacza to, że najbliższe badania osoby posiadające stopień naukowy doktora mogą planować od początku 2013 (za półtora roku!!!), bo wyniki konkursu z września 2012 będą pewnie po upływie kilku miesięcy, a pieniądze jeszcze później.

Wcześniej chodziły ploty, że w tym roku (2011) ma być jeszcze jeden konkurs, więc postanowiłem odpuścić czerwiec (środek sezonu dla terenowców) i poczekać kilka miesięcy z wnioskiem. A okazuje się, że mam półtora roku wolnego i to jedynie w sytuacji kiedy dostanę grant za pierwszym razem... Myślę, że to mało profesjonalna decyzja ze strony NCNu, bo dotychczas konkursy były co pół roku, a teraz, bez uprzedzenia (harmonogram po zamknięciu naboru) zamyka się drogę do źródła finansowania badań dużej części naukowców aż na półtora roku! Przy braku innych źródeł finansowania badań i przy braku jakichkolwiek środków na badania statutowe w wielu jednostkach, taka decyzja to zamrożenie pracy naukowej wielu osób.

Ponieważ harmonogram jest "wstępny" mam nadzieję, że uda się jeszcze wcisnąć gdzieś konkurs dla doktorów.
Jeżeli faktycznie ktoś z NCNu tutaj zagląda to może rzuci garść informacji w tej kwestii?

Michał Żmihorski

7 komentarzy:

 1. Michal,

  Piszesz troche nieprecyzyjnie. Nie bedzie konkursu dla oktorow rozpoczynajacych kariere. Ale w grudniu bedzie 'normalny' konkurs. I z harmonogram wynika, ze rzeczywiscie, 'specjalne' konkursy beda rzadziej, ale te 'normalne' beda co pol roku - w czerwcu i w grudniu.

  Czyli, mozesz startowac o normalny grant (w koncu publikacji masz jak niejeden 'Stary') a jak ci sie nie uda to mozesz ten sam wniosek zlozyc do konkursu dla 'mlodziakow'. A wnioski roznia sie miedzy soba chyba bardzo niewiele.

  michal

  OdpowiedzUsuń
 2. Moze trzeba jeszcze dodac, ze nie ma konkursow "dla doktorow", ale sa konkursy "mające na celu stworzenie unikatowego warsztatu naukowego lub powołanie nowego zespołu naukowego", przez osobę, ktora uzyskała stopień doktorski nie dawniej niż 5 lat temu.

  OdpowiedzUsuń
 3. ok, racja, trochę spanikowałem, ale dla mnie nie było to jasne, że ten grudniowy to jest kategoria "open". Założyłem, że to dla doświadczonych... Z drugiej strony podtrzymuję życzenie odnośnie konkursu dla doktorów, bo w kategorii open może być ciężko - szkoda, że będzie tak późno, tym bardziej, że dla niedoktorów będą dwa w tym czasie.

  Anonimowy, a gdzie to znalazłeś, że nie dawniej niż 5 lat, bo nie widzę?

  pozdr
  michał żmihorski

  OdpowiedzUsuń
 4. ustawa o NCN:
  "osobie rozpoczynającej karierę naukową — należy przez to rozumieć osobę nieposiadającą stopnia naukowego doktora lub osobę, która nie wcześniej niż 5 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem o przyznanie środków finansowych na badania naukowe lub prace rozwojowe uzyskała stopień naukowy; do okresu tego nie wlicza się urlopu macierzyńskiego i wychowawczego udzielanych na zasadach określonych w Kodeksie pracy"

  A biorac pod uwage przeznaczone finanse i wysokosc oczekiwanych grantow (w zasadzie po 1 mln zl), mozna oczekiwac, ze w tym konkursie bedzie zdecydowanie najtrudniej o grant.

  OdpowiedzUsuń
 5. MW napisal: "mozesz startowac o normalny grant ... a jak ci sie nie uda to mozesz ten sam wniosek zlozyc do konkursu dla 'mlodziakow'. A wnioski roznia sie miedzy soba chyba bardzo niewiele."

  MW troche wyjasnil, ale tez namieszal. Formularze wnioskow sa podobne, ale idea tych konkursow jest inna. Granty dla "mlodych dr rozpoczynajacych kariere" to NIE ma byc rutynowe zrodlo finansowania biezacych projektow, tyle ze z preferencja dla osob młodych. To maja byc granty na "strategiczna" inwestycje, otwierajace perspektywe dla powstania nowego zespolu badawczego, kierowanego przez tego "mlodego". Cos jak Starting grants w Ideas ERC - i nawet budzet jest podobny, 1mln, tyle ze zł, a nie Euro (coz - tak krawiec kraje...). Nie ma sensu dzialanie na zasadzie, ze jak sie w "ogolnym" konkursie nie uda, to bez wiekszego wysilku mozna ten sam wniosek zlozyc w konkursie "mlodziakow". Nie uzywalbym tez okreslenia "mlodziaki", bo - przynajmniej z zalozenia - to maja byc granty dla tych, ktorzy juz przed doktoratem przescigaja swoich profesorow. Zgoda, ze nie w kazdym przypadku trzeba do tego wyczynowca, ale nieopierzony mlokos na taki grant nie ma szans (znowu: w zalozeniu).

  A co do harmonogramu oglaszania konkursow? Jakze mogl NCN z gory te konkursy ogosic, skoro ich zasady sa dopiero na biezaco tworzone? Dla jasnosci: nie jestem czlonkiem Rady NCN, wiec nie siebie bronie - ale staram sie jednak miec odrobine zrozumiena dla sytuacji. Co bylo lepsze: zachowac formalna elegancje i oglosc caly harmonogram konkursow dopiero po dokonaniu wszystich mozliwych ustalen dotyczacych zasad wszystkich typow grantow, trybu pracy, oparcowaniu doskonalych formularzy i systemu informatycznego, itd., ale zarazem w tym roku w ogole nie przyznac zadnych funduszy na badania? Czy moze dzialac troche na wariata i nieelegancko, ale jednak te kilkaset milionow w tym roku do nauki wprowadzic?To retoryczne pytanie - nie sadze, ze warto watek kontynuowac.

  Ale skoro to jest blog ewolucyjny, to mysle ze warto zwrocic uwage na pewna analogie miedzy pytaniem o optymalna taktyke dzialania NCN w tej specyficznej sytuacji, a pytaniem o ewolucyjna optymalizacje historii zyciowych. Zakladajac, ze mamy wirtualna populacje funadcji finansujacych nauke, a fitness kazdej jest mierzony liczba cytowan publikacji bedacych wynikiem badan przez nie finansowanych - to co NCN powinien byl zrobic by tak definiowane dostosowanie zmaksymalizowac?

  :-)

  Felix

  OdpowiedzUsuń
 6. OK, zgadzam sie, namieszalem, bo nie czytalem przepisow dotyczacych tych grantow. Za starym jestem i w zaden sposob mnie ten konkurs nie dotyczyl. No i pewnie zbyt cienkim, z tego co FElix napisal. A co do 'mlodziakow' i 'starych' to byl po prostu skrot myslowy majacy na celu uporoszczenie nazewnictwa.

  To tyle usprawiedliwien.

  michal

  OdpowiedzUsuń