środa, 27 października 2010

Nowa książka o statystyce

Witam,


Dobrze jest zacząć miło dzień w pracy, szczególnie jak tego samego dnia pocztą przychodzi autorski egzemplarz nowej książki. Mam tutaj na myśli "Zrozumieć statystykę" autorstwa dr Piotra Jadwiszczaka z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
Książka wydana została w tym roku we wrześniu. Można ją dostać w internecie w wersji tradycyjnej (27 zł) lub jako pdf (20 zł). Tutaj link: http://www.mybook.pl/6/0/bid/234.

Myślę, że pozycja warta lektury, zarówno jako podstawy ale i rozszerzenie wiedzy ze statystyki. Jest z pewnością alternatywą dla książki Łomnickiego. Zawiera sporo informacji dotyczących metod losowych w analizie danych (resampling, bootstrap, jackknife, monte carlo). Autor jest twórcą pakietu statystycznego Rundom Pro (http://pjadw.tripod.com/), który jest już cytowany w dobrych papierach (http://pjadw.tripod.com/citations.htm).

Wielce się ucieszyłem, kiedy dowiedziałem się od Piotra o jego inicjatywie, tym bardziej, że będąc na studiach to właśnie na jego zajęciach uczyłem się metod statystycznych.

Polecam :)

Michał Skierczyński

5 komentarzy:

 1. Errata dostępna tymczasowo pod linkiem:

  http://pjadw.tripod.com/errata.htm


  Pozdr,

  MS

  OdpowiedzUsuń
 2. zamówiłem, zobaczymy co tam będzie :o)
  pozdr
  żmihor

  OdpowiedzUsuń
 3. książkę dostałem, jest naprawdę warta polecenia, sporo rzeczy wykraczających poza Łomnickiego!

  OdpowiedzUsuń
 4. A widzisz, nie kłamałem ;)

  MS

  OdpowiedzUsuń
 5. "książkę dostałem, jest naprawdę warta polecenia, sporo rzeczy wykraczających poza Łomnickiego!" - to akurat nie jest trudne, biorąc pod uwagę adresata książki Łomnickiego (nie rozwijam dowcipu).
  pch

  OdpowiedzUsuń