wtorek, 19 sierpnia 2014

Dostęp do danych biologicznych - czy proste rozwiązanie jest możliwe?

Dziś na SLU mieliśmy dyskusję dotyczącą dostępu do danych biologicznych, głównie w okół tego papieru:
 ale podobnych tekstów powstaje mnóstwo (Plos, J.WIld.Manage itp). 

Problem w skrócie polega na tym, że wiele danych jest zbieranych, publikowane są wyniki analiz powstałych na tych danych, ale do samych danych często nie ma dostępu, co sprawia, że inni badacze nie mogą sprawdzać autorów publikacji i prowadzić własnych analiz. Mamy więc sporo zebranych danych, które mogłyby "służyć" nauce, ale leżą na dyskach autorów i nie ma do nich dostępu. Co więcej, część z tych danych jest zbierana za publiczne pieniądze, więc - jak argumentują zwolennicy publicznego dostępu do danych - powinna być publicznie dostępna. 

Z drugiej strony, interesy poszczególnych badaczy kłócą się z interesem wirtualnego bytu zwanego "dobrem nauki" (jest coś takiego?). Np.: zbieram 20 lat dane o ptakach, inwestuję w to wiele energii, czasem narażam życie (odsyłam do editorials J.Wild.Manage) więc niechętnie widziałbym publikację powstałą w oparciu o moje dane, napisaną przez kogoś innego, mimo że nauka z pewnością na tym zyska. A przecież ktoś może ściągać takie dane publicznie dostępne, robiąc na nich analizy i je publikując, bez poświęcania czasu na ich zbieranie. Mając dostęp do moich danych może odkryć w nich ciekawe zależności, o których nie mam pojęcia, lub które chciałbym eksplorować w przyszłości. Poszczególni badacze nie palą się więc by zamieszczać swoje dane, choć oczywiście wszyscy deklarujemy, że dobro nauki i transparentność jest ważna.
 
W tej sytuacji powstają różne pomysły dotyczące rozwiązań problemu: niektóre czasopisma wymagają obligatoryjnego zamieszczania danych oryginalnych - ale autorzy omijają ten wymóg, zamieszczając dane niepełne, w dziwnych formatach, bez pełnych opisów itp. Powstają pomysły by stosować embargo na publikowanie/wykorzystanie danych dopiero po pewnym czasie od publikacji przez autora danych. Proponuje się też różne zasady dotyczące współudziału autora danych w nowych publikacjach - czy powinien być współautorem, czy wystarczy wymienić go w podziękowaniach, jaki powinien mieć wpływ na kształt pracy na nowo analizującej jego dane itp. Autorzy wspomnianego artykułu piszą:

simple changes can enhance existing measures to ensure that more scientific data are properly archived and made publicly available: (1) facilitate more flexible embargoes on archived data, (2) encourage communication between data generators and re-users, (3) disclose data re-use ethics, and (4) encourage increased recognition of publicly archived data.

Dwa grosze ode mnie: brnięcie w kierunku uszczegóławiania dobrych praktyk i wymuszanie na autorach publikowania danych jest złe. Nie wierzę, że będzie faktycznie funkcjonować zasada, która wymaga więcej niż jednej kartki papieru na jej zapisanie - tworzenie kilkusestronicowych dobrych praktyk jest zawsze warte tyle samo, czyli około 20 groszy za kilogram... Problem jest złożony ale jedyne rozsądne podejście, które przychodzi mi do głowy to: dane oryginalne mogą być udostępniane obligatoryjnie jeśli właściciel (autor) danych ma do nich prawa autorskie chronione prawnie.

Jeśli ktoś chce ich użyć, kontaktuje się z autorem, może negocjować jego udział w nowej pracy (część właścicieli będzie chciała być współautorem, niektórzy nawet pierwszymi (bo zbierałem 25 lat...), części wystarczy wymienienie w podziękowaniach, a może część będzie chciała sprzedać swoje dane - dlaczego dobry terenowiec nie mógłby generować ciekawych danych i z tego żyć??), przy czym właściciel ma prawo veta - może nie zgodzić się na użycie jego danych, bo akurat napisał pracę na dokładnie tych samych analizach na tych danych, albo nie zgadza się na taką interpretację analiz powstałych o jego dane (bo zna je lepiej i wie, że nie nadają się do testowania niektórych hipotez). Zmuszanie właścicieli do udostępniania danych, bez ochrony prawnej, skutkuje (i) unikaniem udostępniania na różne sposoby, w tym udostępnianie danych jakoś zaszumionych (pozdrownienia dla robiących metaanalizy) (ii) zniechęcaniem do zbierania długoterminowych danych, (iii) nadużyciami ze strony innych badaczy, którzy nie zawsze muszą przestrzegać dobrych praktyk. 

Co Wy na to?
michał żmihorski

PS otwartą pozostawiam kwestię, czy właścicielem danych z grantu NCN/NCBIR jest autor, uniwersytet, NCN, Państwo Polskie, czy Unia Europejska ;-)

9 komentarzy:

 1. Otwarty dostęp do danych jest oczywiście "promowany" przez duże zespoły badawcze, głównie z tych z USA czy UK, które wręcz specjalizują się w kolekcjonowaniu danych rozrzuconych po internecie. Mnie też trochę drażni to, że za pieniądze polskiego podatnika, prace będą pisać jacyś Amerykanie, czy Australijczycy. Jedynym rozwiązaniem jest zapewne spróbowanie pisać publikacje właśnie korzystając z tego co jest dostępne w publikacjach. Tytuł "Global analysis......" dobrze się sprzedaje ostatnimi czasy w czasopismach z działki eco-evo.

  OdpowiedzUsuń
 2. Osobiście nigdy nie miałem oporów przed publicznym (zazwyczaj Dryad) udostępnianiem danych użytych do wykonania analiz w danej pracy. Zawsze są to dane nieco okrojone w stosunku do danych wyjściowych, gdyż ograniczam się do publikowanie jedynie tych danych, które były wykorzystane w danej pracy i nic więcej. Czasami są to unikalne dane, dotyczące np. tempa metabolizmu u określonych gatunków i nie ma wątpliwości, że ktoś kiedyś zrobi z tego dobry użytek robiąc jakąś przeglądówkę.
  Prawda też jest taka, że u nas kwestia praw do danych nie jest uregulowana.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja pracowałem kiedyś w instytucie PANowskim, i w regulaminie pracy było napisane, że wszystkie dane wygenerowane przez pracownika należą do tegoż instytutu. Czy takie przepisy pozwalają zatem na umieszczanie oryginalnych danych w ogólnodostępnych platformach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ta sprawa jest chyba kompletnie nieuregulowana - jeśli właścicielem danych jest jednostka, to mogę zgłosić się do dziekana/dyrektora, by przekazał mi dane zebrane przez dowolnie wybranego pracownika, nie pytając go o zgodę?

   Usuń
 4. A ja widzę w tym kolejne złodziejstwo. Dane zebrane za publiczne pieniądze w Polsce będą wykorzystane w publikacjach dostępnych tylko na płatnych platformach wydawniczych poza Polską (a część pewnie też w naszym kraju). Uczeni już są niemiłosiernie okradani z praw własności. Prawie każde czasopismo wymusza przekazanie praw autorskich na rzecz wydawcy, więc nawet np. dokumentacja fotograficzna zrobiona własnoręcznie przechodzi na własność edytora i gdyby autor chciał ją ponownie wykorzystać w innej publikacji (np. przeglądówce) to musi żebrać o prawo do jej użycia. A potem widzi w podręcznikach swoje fotki z copyright wydawcy. Przypomina to system okradania muzyków rockowych z lat 60-ych i początku 70-ych, gdzie zarabiali głównie wydawcy, a muzycy dostawali grosze od sprzedanych płyt.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje mi się, że najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby załączanie danych do publikacji tylko w celu ewaluacji analiz przez recenzentów, lub przez czytelników. Natomiast użycie takich danych do innych analiz i publikacji powinno zależeć od zgody autorów. Mnie też to wkurza, że jakaś grupa gogusiów, którzy czterech liter nie ruszają sprzed komputera, chce wykorzystywać zebrany materiał (najczęściej w pocie czoła) przez innych badaczy. Jeszcze potem mówią, jak to ciężko pracują... znam kilku takich pasożytów również w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak jest - powinno zależeć od zgody autorów, chyba że jest publikowane w pracy w tabelach i appendixach (to oczywiście może być dowolnie wykorzystywane, bo już jest opublikowane). Zwróć uwagę, że nie musimy oceniać czy ktoś jest gogusiem - jeśli taka strategia zwiększa jego fitness naukowy, to dobrze, że z niej korzysta (za to podatnicy mu płacą). Natomiast niedopuszczalne jest zmuszanie autorów do udostępniania ich danych oryginalnych, co sprzyja tym "gogusiom".

   Usuń
  2. Wątpię, czy podatnicy, przykładowo z Polski, chcą płacić za to, że jakiś amerykański czy brazylijski "goguś" wykorzystuje dane wypracowane przez polskich naukowców. To praktycznie w żaden sposób nie wraca do kraju podatnika, nawet w formie zwiększonego potencjału naukowego.

   Usuń
  3. no dobrze, ale trzeba być ostrożnym z takimi stwierdzeniami, bo również nasi "gogusie" mogą korzystać z danych brazylijskich... Kluczowy jest tu moim zdaniem przymus udostępniania - jeśli udostępnianie danych byłoby dobrowolne, należy zakładać, że obie strony na nim korzystają

   Usuń