sobota, 2 stycznia 2016

European Journal of Ecology


Zaczęło się ukazywać nowe czasopismo naukowe pod powyższym tytułem. Tutaj strona internetowa. Pismo jest półrocznikiem wydawanym przez niemiecką grupę De Gruyter specjalizującą się w wydawnictwach naukowych. W redakcji kilka znajomych nazwisk, mocnych ekologów - jest więc szansa na wysoki poziom, jeśli dadzą radę ciągnąć poziom pisma do swojego poziomu, zobaczcie:

Editor-in-ChiefPiotr Tryjanowski, Poznan University of Life Sciences, Institute of Zoology, Poland
Managing EditorMartin Haluška, University of Presov in Presov, Department of Ecology, Slovakia
Deputy EditorMartin Hromada, University of Presov in Presov, Department of Ecology, Slovakia

Ukazał się właśnie pierwszy zeszyt:

Przykładowy screen:

Kilka ciekawych tekstów i mocne nazwiska wśród autorów - niewątpliwy sukces redakcji, że udało się zacząć tak mocnym zeszytem. Jeśli wolno mi wytknąć kilka technicznych drobiazgów, to powiem, że nie najlepsze są tabele (za duże, niepotrzebnie zajmują tyle miejsca, i za dużo linii), czasem ryciny mogłyby być lepszej jakości (chyba niepotrzebnie w ramkach, choć nie we wszystkich artykułach), trafiłem na jakieś literówki w tekście i numeracja stron nakłada się na jakiś dziwny tekst w tle. Ale to są detale do dopracowania. Generalnie czasopismo jest wizualnie atrakcyjne, strona www przejrzysta, a zasady publikowania w nim są bardzo atrakcyjne, zobaczcie sami:
  • no publication charges,
  • free language-correction services for authors from non-English speaking regions,
  • transparent, comprehensive, constructive and rapid peer review by specialists,
  • Open Access - published papers will have board reach,
  • high visibility - global audience,
  • open both to established and young authors.
Czy się uda utrzymać EJE i wejść na listę czasopism punktowanych a potem z Impaktem? Na pierwszy rzut oka jest duża konkurencja, bo ISI indeksuje 145 czasopism w kategorii "ecology", ale bliższe przyjrzenie się tej liście pokazuje, że ekologia ekosystemów lądowych jest reprezentowana przez nie więcej niż ~10 ogólnoekologicznych czasopism z IF poniżej 2 (typu Pop Ecol, Eur J WIld Res, Ecol Res). Więc konkurencja wcale nie jest bardzo duża i myślę, że zapotrzebowanie na miejsce jest nadal spore. Trzymam więc kciuki za czasopismo!

Michał Żmihorski