niedziela, 29 września 2013

Wiceminister Karpiński bardzo rozsądnie o nauce w Polsce!


Znowu pożyczam od Obywateli Nauki, bo znaleźli naprawdę bardzo, bardzo mądry tekst diagnozujący świetnie szereg słabych punktów nauki w Polsce!!! Polecam wszystkim, całość tu:
http://biznes.interia.pl/prasa/news/zascianek-ocenia-zascianek,1952086,3128?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=msie

czytamy tam m.in.:
"W latach 2007-2013 ze środków unijnych, w tym Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG), zaczęto budować nowe budynki i wyposażać je w bardzo drogą aparaturę, dofinansowanie otrzymywały ośrodki, które w nauce w ogóle się nie liczą"

Odsyłam do publikowanego niedawno na blogu zestawienia inwestycji "w naukę" czyli np. budowa zamiejscowego centrum KUL w Stalowej Woli za 60 milionów...


Dalej:

"wynagrodzenie na uczelniach musi być zróżnicowane i proporcjonalne do naukowego dorobku mierzonego zachodnią, nie polską socjalistyczną miarą"

Po prostu trafia w sedno - w PAN wszyscy dostają po równo i to jest główna przyczyna stagnacji i lenistwa (czy się stoi, czy się leży to i tak taka sama kwota wpływa na konto co miesiąc).


dalej:

U nas Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które przyznaje uczelniom dotacje, przyjęło system, zgodnie z którym dorobek naukowy stanowi tylko 1/6 całkowitej oceny. Resztą można manipulować poprzez różne nieostre kryteria: przydatność projektu do celów gospodarki czy powiązanie go z przemysłem. Tymczasem na świecie o punktacji przy ocenie grantów w zasadniczej części decyduje konkurencyjny dorobek naukowy. 

Świetna diagnoza - mam wrażenie, że to nie tylko problem NCBiRu, ale NCNu również, chociaż zaraz dostanę mocną kontrę, że przecież dorobek też jest brany pod uwagę...



a tu nieco o autorze tego tekstu:
http://lfmbr.sggw.pl/?q=node/4

michał żmihorski

Ewaluacja Jednostek Naukowych - wyniki do końca września?

Podobno do końca września znana ma być ewaluacja jednostek naukowych prowadzona przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN). Nie bardzo jestem zorientowany w temacie i szereg kwestii jest dla mnie zagadkowych w tej ewaluacji (np. nie do końca rozumiem sam algorytm i wybór jednostek referencyjnych), ale cała 'impreza' jest chyba dość istotna, bo determinuje wysokość finansowania na kolejne lata. Jeżeli wrześniowy termin ma być utrzymany to w poniedziałek powinny pojawić się wyniki, na razie na stronie MNiSW nic na ten temat nie ma. 

Natomiast Obywatele Nauki na facebooku (tu ich profil) podrzucili linka do ciekawego artykułu w Dzienniku:
http://edukacja.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/438904,fatalna-ocena-polskich-uczelni-wiekszosc-z-nich-zagrozona.html

czytamy w nim m.in.:
Nową ocenę A+ chcieliśmy przyznać naprawdę elitarnym jednostkom, dlatego jest ich tak niewiele – tłumaczy prof. Maciej Zabel, przewodniczący Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN). I przyznaje, że największa grupa to jednostki, którym przypisano kategorię B.

oraz
Ponieważ za tym idą konkretne pieniądze, decyzja nie jest prosta. Należy wszystko dokładnie sprawdzić - zastrzega w rozmowie z DGP jeden z urzędników ministerstwa. Podczas poprzedniej ewaluacji zdarzało się, że minister podwyższała ocenę.

Czyli może nie być tak różowo, jeśli większość dostałą B... Zastanawia mnie również ostatnie zdanie - jak to minister może podwyższać ocenę rekomendowaną przez KEJN??? Jest to bardzo niepokojące, bo przecież cały KEJN pracuje nad oceną wiele miesięcy, więc zmiana oceny nawet w jednym przypadku podważa pracę całego Komitetu.

Ciekawy jest również udział w pracach KEJN firmy Index Copernicus International, która zaprojektowała "moduł wspomagający wybór jednostek A+"; więcej na ten temat można przeczytać w ostatnim protokole z pracy KEJN tu:
http://www.nauka.gov.pl/g2/oryginal/2013_09/ba24ff208e5d247fb53135fdce0d3ac7.pdf


michał żmihorski

czwartek, 26 września 2013

Pierwsza Ogólnopolska Konferencja Ewolucyjna - podsumowanie?


Pierwsza Ogólnopolska Konferencja Ewolucyjna za nami - bardzo żałuję, że nie dotarłem, ostatnio wszystkie fajniejsze konferencje mnie omijają. Ale wiele osób czytających bloga było, więc może zechcielibyście się podzielić wrażeniami? Czy z konferencji można wnioskować jak wygląda biologia ewolucyjna w Polsce, w jakim idziemy kierunku, gdzie koncentrują się badania a jakie kierunki nie są reprezentowane, może czegoś brakuje itp? Wszelkie komentarze i opinie mile widziane, żeby osoby takie jak ja, które nie były na PEC, mogły choć trochę poczuć klimat i dowiedzieć się czegoś.

Przypomnę może, że pod poniższym linkiem można nadal znaleźć program i książkę abstraktów:
http://www.pec2013.confer.uj.edu.pl/

A ze swojej strony dodam duże gratulacje i podziękowania dla organizatorów za czas, zaangażowanie i ciężką pracę - naprawdę brakuje w Polsce takich inicjatyw i to był świetny pomysł!!!

michał żmihorski 

PS jeśli ktoś ma zdjęcia z konf. to chętnie wrzucę uaktualniając tego posta!

poniedziałek, 16 września 2013

KNOWy w naukach biologicznych


 Ministerstwo Nauki ogłosiło konkurs na Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące w obszarze:
1. nauk przyrodniczych (w dziedzinach nauk biologicznych i nauk o Ziemi),
2. w obszarze nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych (w dziedzinach nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych).

Cały komunikat tu:
http://www.nauka.gov.pl/krajowe-naukowe-osrodki-wiodace/komunikat-o-ogloszeniu-konkursu-na-krajowe-naukowe-osrodki-wiodace-09.html

ostatnio gdzieś czytałem, że na cały program KNOWów nie ma kasy, ale niestety nie pamiętam źródła

michał żmihorski

poniedziałek, 9 września 2013

Chcesz studiować na UMCS? Trenuj zapasy!

Obywatele Nauki wrzucili ciekawą informację więc przedłużam ją tutaj:

By dostać się na studia na UMCS nie jest ważna punktacja z matury ani żadne egzaminy, tylko: "to, kto pierwszy wszedł do pokoju i złożył komplet dokumentów". Czyli sam fakt wejścia do pokoju dziekanatu decydował o dostaniu się na bezpieczeństwo narodowe, politologię, dziennikarstwo i stosunki międzynarodowe! W cywilizacjach zachodnich taka rekrutacja nosi nazwę FREESTYLE WRESTLING i jest sportem olimpijskim, ale UMCS nie dostrzega tu żadnego problemu. W artykule czytamy:
"Dziekan Wydziału Politologii podkreśla, że szczegółowo nikt tego jeszcze nie analizował, bo takie analizy robi się w październiku. Ale wstępnie przeglądano świadectwa. I wiadomo, że wśród tych, którzy się dostali, są osoby z bardzo słabymi wynikami, ale są i te z bardzo dobrymi. - A tak przecież było i w zeszłym roku. Poza tym trzeba powiedzieć, że kandydaci ze słabszymi ocenami z liceum często w czasie studiów się rozwijają i potem dobrze sobie radzą - mówi prof. Janusz"

Jednym słowem problem jest przereklamowany, cały artykuł tu
a tutaj kilka zdjęć z samej rekrutacji:



michał żmihorski

czwartek, 5 września 2013

Seminaria w Stacji Ornitologicznej MIZ PAN

 

Bardzo doceniam inicjatywę Magdy Zagalskiej-Neubauer, która od lat integruje środowisko biologów, głównie z rejonu Gdańska, organizując seminaria w Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. Kolejne seminaria, tym razem aż cztery na raz, odbędą się 12 września o godzinie 12.00:

1. Wzrost liczebności, zagęszczenie i ochrona bociana czarnego w Polsce środkowej - Piotr Zieliński, Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców, Uniwersytet Łódzki
2. Ocena wieku piskląt bociana czarnego  na podstawie pomiarów długości skrzydła i dzioba - Piotr Zieliński, Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców, Uniwersytet Łódzki

3. Ponowne stwierdzenia znakowanych ptaków i ich wykorzystanie - Grzegorz Neubauer, SO MiIZ PAN Gdańsk

4. Alternatywne strategie kojarzenia u gatunków kolonijnych - Magdalena Zagalska-Neubauer, SO MiIZ PAN Gdańsk  


Informację jak dotrzeć do SO MIZ PAN można znaleźć na stronie http://www.stornit.gda.pl/lokidojazd.html

i tu pytanie techniczne - czy nie można zorganizować jakiegoś strumienia online z takiego spotkania? Pewnie większości potencjalnie zainteresowanych ciężko - czasowo/finansowo/organizacyjnie - jechać do Gdańska z drugiego końca Polski, ale może byłoby realne udostępnienie tych wystąpień w sieci??? 

Jeśli ktoś ma pomysł jak to zrobić bardzo proszę o info w komentarzach

michał żmihorski