piątek, 25 lutego 2011

Polskie piekiełko...

Wraca sprawa odkrycia tropów tetrapodów w Górach Świetokrzyskich, tym razem w troszkę innym kontekście... Kilka linków opisujacych konflikt tutaj:

Spór o tetrapoda. Kto pierwszy zobaczył tropy?

A dziś jeszcze tu:

Kto pierwszy trop zobaczył. Ciąg dalszy sporu o tetrapoda

michał żmihorski

środa, 23 lutego 2011

poniedziałek, 21 lutego 2011

Ze strony NCN

"Ze względu na olbrzymie zainteresowanie terminem oraz warunkami składania wniosków o finansowanie projektów badawczych, uprzejmie informuję, że przewidywany termin ogłoszenia konkursów na finansowanie projektów badawczych to połowa marca 2011 r.
W chwili obecnej zapraszam do zapoznania się z wykazem 25 paneli dziedzinowych (dyscyplin lub grup dyscyplin), tematycznie pokrywających cały obszar badań naukowych, będącym załącznikiem do uchwały Rady Narodowego Centrum Nauki nr 5/2011. O dokładnych warunkach, trybie i terminie składania wniosków poinformujemy Państwa w najbliższym czasie na stronie internetowej Narodowego Centrum Nauki.


prof. dr hab. Szczepan Biliński
Pełnomocnik ds. utworzenia Narodowego Centrum Nauki"

No to w końcu coś wiadomo. Super!

michal

piątek, 18 lutego 2011

I co teraz ?.... z czasopismami punktowanymi

Tak sobie "surfowalem" po stronie Ministerstwa i znalazlem taka oto informacje:

"Informujemy, że od dnia 1 października 2010 r. przestały obowiązywać dotychczasowe zasady oceny czasopism naukowych. Nie funkcjonują również Zespoły do oceny czasopism naukowych – były one powołane były przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na okres od dnia 28 czerwca 2010 r. do dnia 30 września 2010 r.
Ocena czasopism dokonywana była na potrzeby oceny parametrycznej jednostek naukowych, a ta została zakończona. Zgodnie z przepisami obowiązującej od dnia 1 października 2010 r. ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615), kompleksowej oceny jednostek naukowych dokonuje Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych. Wśród podstawowych kryteriów tej oceny (art. 42 ust. 5 ww. ustawy) wymienia się publikacje autorstwa pracowników jednostki naukowej w renomowanych wydawnictwach oraz monografie naukowe.
Obecnie oczekujemy na opracowanie przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych szczegółowych parametrów i kryteriów oceny jednostek. Na tej podstawie Minister określi, w drodze rozporządzenia, kryteria i tryb przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym, w tym szczegółowe parametry i kryteria oceny jednostek naukowych, sposób przeprowadzania kompleksowej oceny jakości działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej jednostek, sposób dokumentowania wyników oceny. Dopiero wówczas znane będą także zasady i tryb oceny czasopism naukowych."

Czy ktos ma jakiekolwiek pojecie, czy czasopisma beda dalej ukladane w ranking i punktowane, czy tez czeka nas cos nowego ?

Pozdrawiam
Piotrek
p.s. Oto link do oryginalnej wiadomosci:


http://www.nauka.gov.pl/finansowanie/finansowanie-nauki/dzialalnosc-statutowa/ocena-jednostek-naukowych/lista-czasopism-punktowanych/

czwartek, 17 lutego 2011

ksiażka (polecam!) + ciekawa dyskusja

Natknąłem się ostatnio na ciekawą dyskusję na R-sig-mixed, dotyczącą problemu overdispersion w danych dwumianowych - wątek poniżej (+ oczwywiście następne w odpowiedzi na niego):


A tutaj rarytas i klasyk - książka (cała ;)) Hendersona o animal (i nie tylko) mixed models:


pozdrawiam
sz.

Petycja

Warto poświęcić chwilę i rzucić okiem na petycję w sprawie finansowania nauki a konkretnie jednostek PAN. Zachęcam:

http://www.petycje.pl/6583

michał żmihorski

Wieści z NCN

Wczoraj pojawiły się nowe informacje na stronie NCN. Ustalono wykaz "paneli dziedzinowych". Ekologia też gdzieś tam się pałęta. Ciekawe jest starszliwe rozdrobnienie w bio-medzie i w molekułach.

Więcej na stronie NCN: http://www.ncn.gov.pl/

Cały czas zastanawia mnie na jakiej podstawie będą dobierani recenzenci do poszczególnych paneli. Czy pomysł ogólnej bazy potencjalnych recenzentów odżyje? Może ktoś z was coś wie?

Michał Wojciechowski

środa, 16 lutego 2011

Kurs "Biologia nietoperzy pustynnych" w Izraelu

W dniach 24 lipca - 5 sierpnia na Północnym Negewie (Izrael) odbędzie się kurs "Biologia nietoperzy pustynnych". Organizatorzy mają 9 letnie doświadczenie w prowadzeniu tych zajęć więc należy spodziewać się dobrze zaplanowanego i zorganizowanego kursu. Wszelkich informacji na jego temat udziela dr Carmi Korine (ckorine@bgu.ac.il).

Szczerze polecam. Kurs jest jak najbardziej praktyczny z teoretycznym wprowadzeniem do tematyki i metod badań.

Ogłoszenie organizatorów:
Michał Wojciechowski

Kurs "zastosowanie metod numerycznych w ekologii"

Ciekawy kurs, byłem dwa lata temu i rzeczywiście można się sporo nauczyć. Poniżej info i printscreen tematyki:

Kurs odbedzie sie w dniach 5 – 10 wrzesnia 2011 roku w Instytucie Ekologii i Ochrony
Srodowiska, UMK w Toruniu.
Karty Zgłoszenia należy przesłać do 31 czerwca 2011 na adres: ankawoj@umk.pl

Wszelkich informacji udzielają:
dr Anna Wojciechowska, ankawoj@umk.pl tel. (56) 611 2517
dr Agnieszka Piernik, piernik@umk.pl tel. (56) 611 2537

Opłata za udział w kursie wynosi 1 500 zł.

michał żmihorski

niedziela, 13 lutego 2011

czwartek, 10 lutego 2011

Książka o statystyce...

Anglojęzyczne książki są najczęściej kosmicznie drogie, ale znalazłem ostatnio podręcznik dotyczący podstawowego materiału w dość niezłej cenie 55 zł. Właśnie dziś do mnie przyszedł i stwierdzam, że za te pieniądze naprawdę warto go kupić. Prawie 500 stron, dość duży format, kredowy papier, sporo rysunków, część zagadnień tłumaczona na outputach z SPSSa.
Można go kupić na Allegro tu:
http://allegro.pl/statistics-for-the-behavioral-and-social-sciences-i1421006727.html#gallery

a tutaj trochę więcej przeczytać o zakresie książki, co prawda nowsze wydanie ale na pierwszy rzut oka to samo:
http://www.pearsonhighered.com/educator/product/Statistics-for-The-Behavioral-and-Social-Sciences/9780205797257.page



michał żmihorski

Powstał Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży!

Trochę przegapiłem, choć na stronach byłego ZBSu bywam często. Od stycznia ZBS funkcjonuje już jako instytut! Informacja ze stron IBS PAN:

"Zgodnie z ustawą o Polskiej Akademii Nauk, IBS PAN zyskał tym samym większą samodzielność organizacyjną i prawną, a także uprawnienie do nadawania stopnia doktora. Mamy nadzieję, że nowe możliwości działania pozwolą na jeszcze skuteczniejsze realizowanie misji Instytutu."

więcej szczegółów:

michał żmihorski

Strona o grancie

Na fajny pomysł wpadła Magda Lenda i Piotrek Skórka - zrobili prostą stronę o realizowanym przez siebie grancie. Inicjatywa moim zdaniem jest o tyle ciekawa, że pozwala zainteresowanym zapoznać się trochę bliżej z projektem. Kiedyś na stronach dawnego KBNu był przynajmniej abstrakt każdego grantu, który przeszedł, obecnie na stronach OPI jest jedynie tytuł...
Strona grantu o orzechu włoskim znajduje się tu:

http://walnut.republika.pl/

michał żmihorski

sobota, 5 lutego 2011

No to chyba coś się rzeczywiście dzieje

Ze strony MNiSW (i z dzisiejszych wiadomości w radiu):

piątek, 04 lutego 2011
Sejm RP przyjął dziś nowelizację ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.

No to teraz senat i prezydent.

Więcej znajdziecie na stronie MNiSW:
http://www.nauka.gov.pl/ministerstwo/aktualnosci/aktualnosci/artykul/reforma-uczelni-i-kariery-akademickiej-przyjeta-przez-sejm/

michal w.